![Niksarlılar Kendi İhtiyaçlarına Çözüm Üretiyor: Niksar Devlet Hastanesi’ne MR Cihazı Kazandırma Çabası](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-17:40/Niksarlılar Kendi İhtiyaçlarına Çözüm Üretiyor: Niksar Devlet Hastanesi’ne MR Cihazı Kazandırma Çabası.jpg)
Niksar’da yaşayan vatandaşlar, Niksar Devlet Hastanesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal medyada bir kampanya başlattı. Kampanyanın fitili, bir vatandaşın yakınının kalp krizi geçirmesiyle Niksar’dan Tokat’a sevk edilmek zorunda kalmasıyla ateşlendi.
Peki Niksar halkı neden böyle bir kampanya başlattı? Niksar Devlet Hastanesi’nde neler eksik? Kampanyanın sonucunda hastaneye yeni bir Manyetik Rezonans (MR) cihazı kazandırılabilecek mi?
![](https://www.yesilniksar.com/wp-content/uploads/2023/08/Adsiz-tasarim-16-1.png)
Kampanyayı başlatan Saime Gökçe Tüzemen’e göre Niksar Devlet Hastanesi’nin en büyük eksiği MR cihazının olmaması olarak görülüyor. Bu yüzden birçok hastanın Tokat başta olmak üzere komşu ilçelere ve illere sevk edildiğini belirten Tüzemen, yetkililerden MR cihazı talebinde bulundu.
Hastalar komşu illere ve ilçelere Sevk ediliyor
Niksarlı Saime Gökçe Tüzemen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Niksar Devlet Hastanesi’nin kardiyoloji bölümündeki eksikliklere dair görüşlerini bildirdi. Gökçe, paylaşımında hastanenin MR cihazı eksikliğine işaret ederek, hastaların komşu ilçelere ve illere sevk edilmek zorunda kaldığını ifade etti.
Doktorlar Niksar’da Kalmıyor
Paylaşım kısa sürede yayılarak büyük ilgi gördü. Vatandaşlar, soruna çözüm bulunması ve seçilmiş yöneticilerin halkın taleplerini Sağlık Bakanlığı’na iletmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Paylaşımda, Niksar’ın sağlık hizmetleri bakımından da geliştirilmeye ihtiyacı olduğu yorumları öne çıktı. Niksar’a gelen iyi doktorların ise yaşam kalitesi sebebiyle uzun süre Niksar’da tutulamadığı öne sürüldü. Vatandaşların sesi duyularak çözüm üretilmesi çağrısında bulunuldu.
![](https://www.yesilniksar.com/wp-content/uploads/2023/08/Adsiz-tasarim-15-1.png)
Sağlık Bakanlığı Harekete Geçti, Niksar Devlet Hastanesi’nin İhtiyacı İnceleniyor
Gökçe’nin paylaşımı üzerine Sağlık Bakanlığı iletişim birimleri devreye girdi. Bakanlık temsilcileri, Saime Gökçe Tüzemen’le telefonda görüştü. Tüzemen, görüşme ile ilgili şunları söyledi: “Birkaç soru sordular, hastanede ki doktor eksikliğinden de bahsettim. Onlar da ihale yoluyla cihazı gönderme çalışmaları yapacaklarını söylediler. Umarım bu konuşma netlik kazanır ve hastanemiz MR cihazına kavuşur.”
Tüzemen’den Vatandaşlara Çağrı
Saime Gökçe Tüzemen, “Sevgili Niksarlılar bence sizlerde https://sagliklicozum.saglik.gov.tr/ bu link üzerinden MR cihazı ve eksikler için bir başvuru metni yazabilirsiniz.” diyerek tüm vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.
Kampanya sonucunda, Sağlık Bakanlığı’nın Niksar Devlet Hastanesi’nin taleplerini dikkate aldığı görülüyor. Ancak henüz somut bir adım atılmadığı için hastaneye MR cihazı kazandırılıp kazandırılamayacağı netlik kazanmadı. Kampanyayı başlatan Tüzemen ise sürecin takipçisi olacaklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti. Niksar halkının sesinin duyulup duyulmayacağı ve taleplerinin karşılanıp karşılanmayacağı zaman içinde görülecek.
Ayrıca, bakanlığın sahadaki dinleme çabalarının, vatandaş memnuniyetine katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.
Güncelleme: Niksar Devlet Hastanesi’nin MR cihazı ile ilgili, daha önceden çalışma yaptığı öğrenildi. MR cihazı ile ilgili, Tokat İl Sağlık Müdürlüğü’ne talepte bulundukları bilgisine ulaşıldı.
Haber: Mehmet Aydoğdu