![Tokat’ta Osmanlı Geleneği Yeniden Hayata Geçti: Şifa Dersleri](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-21:02/Tokat’ta Osmanlı Geleneği Yeniden Hayata Geçti: Şifa Dersleri.jpg)
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İslam İlimleri Fakültesi, geçmişten gelen bir geleneği yeniden hayata geçirdi.
Fakülte tarafından, Osmanlı döneminden beri süregelen “Şifa-i Şerif Dersleri” ni, Ali Paşa Camii’nde yeniden düzenlemeye başladı.
Üniversiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
‘’İslâm dünyasında büyük ilgi gören kitaplardan Kadı Iyad’ın eş-Şifa eseri yazıldığı günden beri medreselerde öğrencilere okutulmuş, camilerde de halka izah edilmiştir. Kuzey Afrika ülkelerinde düşman tehlikesine ve hastalıklara karşı okunması, hastalık ve afetlerden korunmak için evlerde eş-Şifâ bulundurulması gelenek haline gelmiştir.
Osmanlı döneminde de sürekli Şifa-i Şerif Dersleri yapılmıştır. Şifâhan (Şifâ-i Şerif mukarriri) adıyla müderrisler tayin edilmiş, ayrıca devletin ve vakıfların desteğiyle “asâkir-i şâhâne’nin ve donanma-yı hümâyun”un selâmeti için Ravza-i Mutahhara başta olmak üzere birçok camide Şifa okutulmuştur. Tokat’ta da Osmanlı döneminde Şifa okumak bir gelenek halini almıştır.‘’