![Durmaz’dan Cumhuriyet kelimesinin ilk kez kullanıldığı eve ziyaret](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-10:42/Durmaz’dan Cumhuriyet kelimesinin ilk kez kullanıldığı eve ziyaret.jpg)
Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün Hacıbektaş’a gelişinin 104. yıl dönümü etkinliklerine katıldı.
Durmaz, düzenlenen anma programına Nevşehir Valisi Ali Fidan, Hacıbektaş Kaymakamı Abdulkadir Nar ve Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ile birlikte katıldı.
Programla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Durmaz, Atatürk anıtına çelenk sunma töreninin ardından Atatürk’ün Hacıbektaş’ta kaldığı Çelebi Cemalettin Efendi’nin evi olan Atatürk Evi Müzesini ziyaret ettiklerini belirtti.
Cumhuriyet kelimesinin ilk kez kullanıldığı ev
Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele yol arkadaşlarının 22 Aralık 1919’da yaptığı Hacıbektaş ziyaretinin 104. yılı, çeşitli etkinliklerle anıldı.
Atatürk ve heyeti o zamanlar ziyaret ettikleri Çelebi Cemalettin Efendi’nin evinde, Türkiye’nin geleceği ve kurulacak yeni rejimin niteliği üzerine önemli görüşmeler yapmıştı. Bu evde ilk kez “Cumhuriyet” kelimesi konuşulduğu belirtiliyor.
1991’de kamulaştırılan ev, 2001’de Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açıldı. Müzede; yatak ve çalışma odaları ile tarihi eşyalar sergileniyor. Ev, milli mücadele döneminde alınan önemli kararların alındığı yer olması bakımından tarihi önem taşıyor.