Uluslararası Fen ve Matematik yeteneklerinin ölçüldüğü 2023 yılı TİMS sınavında İlimizi Niksar Şehit Bülent Ay Ortaokulu 8D Şubesi temsil edecektir.
TIMSS- Trends in International Mathematics and Science Study: Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması
Uluslararası öğrencilerin Matematik ve Fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırmasıdır. Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) IEA’nın bir projesidir.
Dünyadaki en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışmasıdır. 5. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilere 4 yılda bir uygulanır.
TIMSS, öğrenci başarılarındaki eğilimleri izlemekte ve ulusal eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemektedir. ABD Eğitim Bakanlığı, İngiltere Eğitim Araştırma Kuruluşu, Boston College ve katılımcı ülkeler tarafından finansal olarak desteklenmektedir.
Elektronik ortamlarda yapılmakta olan bu sınavın önemine binaen Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÖZDEMİR, beraberinde Şube Müdürü Kudbettin KAYA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan ŞERİFLER Niksar Şehit Bülent Ay Ortaokulunu ziyaret etmişlerdir. Sınavın yapılacağı Bilgi Teknolojileri Sınıfının imkân ve yeterliliklerini, yapılan hazırlık çalışmaları ile ilgili öğretmen ve öğrencilerilerle değerlendirme toplantısında bulunmuşlardır.
Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Serdar ARHAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Osman TOSUN beraberindeki bir heyetle sınav salonu, sınava girecek öğrenciler, sınıfta derse giren öğretmenler ile bilgi alış verişi, ihtiyaçlar ve teknik kapasite hakkında incelemelerde bulunmuşlardır.
TIMSS Projesinin Amacı
TIMSS’in temel amacı, dünya çapında Matematik ve Fen öğretiminin gelişmesine yardımcı olmaktır.
TIMSS, katılımcı ülkelere aşağıdaki soruların cevaplarını bulmasına yardımcı olur:
• Öğrencilerimizin Matematik ve Fende durumu nedir?
• Zaman içinde bu durum iyileşiyor mu?
• Durumumuzu nasıl geliştirebiliriz?
• Diğer ülkelere göre durumumuz nasıl?
• Diğer ülkeler başarının arttırılması konusunda ne yapıyor?
Niksar Şehit Bülent Ay Ortaokulu Müdürü Şakir Bolat “Ülkemizin Matematik ve Fen alanında ilk kez 500 puanın üzerine çıktığı TİMS sonuçlarının okul olarak daha da yükselmesine vereceğimiz katkının heyecanını duymaktayız. Ayrıca öğrencilerimiz için farklı bir deneyim olacak bu sınavın öğrencilerimizin yaşamlarında farklı bir gurur vesilesi olacağına inanıyoruz.
Başarılarıyla köklü bir geçmişe sahip Niksar Şehit Bülent Ay Ortaokulunun daha önce de uluslararası bir sınav olan ABİDE sınavında ilimizi başarıyla temsil etmiş olup 2023 TIMS uluslararası sınavında da okulumuzu, ilçemizi, ilimizi başarıyla temsil edecektir. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dileriz.” ifadelerine yer verdi.
TIMS 2023 YILI SINAVI
Popular Articles
- 13 Aug Okan Buruktan sakatlık açıklaması: Torreira, Abdülkerim, Kaan Ayhan ve Ndombele...
- 14 Aug Üniversite Gençliği İle İletişim Söyleşisi ve Duygusal Anlar!
- 04 Aug Yüksekdağ: Katliam Hazırlığı Yapılıyor
- 26 Jul Yolda Gördüğünüz Kızı Öpmeniz Mümkün mü? (Altyazılı)
- 23 Jul Bu Nasıl Oyun? Sperm Toplayarak Hamile Kalan Kadının Bebeği Vajinasından Fırlattığı Bi Acayip Oyun
Latest Articles
- 17 Aug Uzaydan geleceğe dönük buz ölçümleri
- 21 Jul Google Haritalara Mesajlaşma Özelliği Geliyor
- 14 Jul Canon, EOS RP ve 90D Modellerine 24p Video Çekim Özelliği Getirdi
- 08 Aug Apple 1 milyarıncı iPhoneunu sattı
- 14 Jul Instagram çöktü! [Güncellendi]
Other Articles
- Galatasaray, Eskişehirspor maçına hazır
- Akşener, Gezi aileleri ve EYT heyetiyle görüştü
- Kütahyada taciz protestosu
- Bakan Pakdemirliden TARSİM sigortası olmayanlara müjde
- İtalyada yeni rekor: 26 bin 831 yeni vaka