![Ordu, Tokat, Samsun, Amasya’da Aç Ayılar Köylere İndi: Ayı Koyun Sürüsüne Saldırdı](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-18:39/Ordu, Tokat, Samsun, Amasya’da Aç Ayılar Köylere İndi: Ayı Koyun Sürüsüne Saldırdı.jpg)
Karadeniz illeri olan Ordu, Tokat, Samsun ve Amasya’da son zamanlarda ayı görüntülerinde artış yaşandığı belirlendi. Uzmanlar, ayı popülasyonunun her geçen gün arttığını ancak doğal yaşam alanlarının daraldığını ifade etti.
Bölgede yapılan çalışmalarda doğal yaşam alanlarının giderek küçüldüğü ve ayıların besin kaynaklarına ulaşmakta zorlandığı tespit edildi. Bu sebeple ayıların sıklıkla yerleşim alanlarına yakın ormanda ve kırsal kesimlere yöneldiği belirlendi.
Son olarak Ordu’da yüksek rakımlı bir yaylada koyun sürüsüne aç ayı saldırdı. Çoban cep telefonu kamerası ile o anları kayda aldı. Ayı saldırısını fark eden Sivas Kangalı cinsi köpekler saldırıyı püskürttü. Kangal cinsi köpekler, ayıyı uzun süre kovalayarak koyun sürüsünden uzaklaştırdı.
Uzmanlardan Ayı İle Karşılaşma Uyarısı
Doğa uzmanları, ayı popülasyonunun her geçen gün arttığı bölgelerde ayı görme olasılığının yüksek olduğunu belirterek dikkatli olunması uyarısında bulundu.Uzmanlar, ayı ile karşılaşılması durumunda ilk yapılması gerekenin sakin olmak olduğunu ifade etti. Eğer mesafe uygunsa hızla uzaklaşmanın tercih edilmesi gerektiğini, aksi halde korunaklı bir yere sığınılması gerektiğini kaydetti.