![En Erken Gol Umut Buluttan](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-02:15/En Erken Gol Umut Bulut'tan.jpg)
Spor Toto Süper Lig'de 2012-2013 sezonunun ilk yarısında en erken golü Galatasaraylı futbolcu Umut Bulut attı.
Ligin 15. haftasında, 8 Aralık 2012 tarihinde Sivas'ta yapılan Sivasspor-Galatasaray (1-3) maçında 45. saniyede takımını öne geçiren milli futbolcu, aynı zamanda sezonun en erken golünü kaydetti.
Bu arada, Mersin İdmanyurdu-Eskişehirspor (1-3) maçında Eskişehirsporlu Kamara 55. saniyede fileleri havalandırdı ve sezonun en erken ikinci golünü atmış oldu.
-İlk 3 dakikalarda toplam 7 gol atıldı-
Süper Lig'de ilk yarı boyunca maçların ilk 3 dakikaları içinde toplam 7 gol atıldı.
Umut Bulut ve Kamara'nın yanı sıra, Ordusporlu Barral ve Gençlerbirliği'nden Petrovic 2. dakikalarda, Gaziantepsporlu Medunjanin, Trabzonsporlu Adrian ve Beşiktaşlı Holosko ise 3. dakikalarda takımları adına gol sevinci yaşadı.
-En erken goller yabancılardan-
Süper Lig'de ilk yarının en erken 7 golünden 6'sında yabancı futbolcuların imzası bulunuyor.
Sezonun en erken golüne 45. saniyede imza atan Galatasaray'ın milli futbolcusu Umut Bulut'un dışındaki diğer 6 golü yabancı oyuncular kaydetti.
Eskişehirspor'un Fransız futbolcusu Diomansy Kamara, Orduspor'un İspanyol oyuncusu David Barral, Gençlerbirliği'nden Sırp Radosav Petrovic, Gaziantepspor'un Bosna-Hersekli oyuncusu Haris Medunjanin, Trabzonspor'un Polonyalı futbolcusu Adrian Mierzejewski ile Beşiktaş'ın Slovak oyuncusu Filip Holosko, maçların ilk 3 dakikaları içinde fileleri havalandırdı.
-Akhisar Belediyespor 2 maça adeta yenik başladı-
Ligin yeni takımlarından Akhisar Belediyespor, sezonun ilk yarısında en erken atılan 7 golden 2'sini kalesinde gören taraf oldu.
Ege temsilcisi, deplasmanda 3-1 yenildiği Trabzonspor ve Beşiktaş maçlarında henüz 3. dakikalarda kalesinde gol gördü.
Bu arada, Gaziantepspor ile Orduspor, sezonun ilk yarısında ilk 3 dakikalar içinde hem gol atan, hem de gol yiyen takımlar olarak dikkati çekti.
-Erken öne geçen kazandı-
Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısında ilk 3 dakikalar içinde toplam 7 maçta gol atılırken, bu karşılaşmalarda öne geçen taraf maç sonunda da galip geldi.
Sivasspor-Galatasaray (1-3), Mersin İdmanyurdu-Eskişehirspor (1-3), Orduspor-Kayserispor (3-2), Gaziantepspor-Gençlerbirliği (2-3), Gaziantepspor-Orduspor (3-0), Trabzonspor-Akhisar Belediyespor (3-1), Beşiktaş-Akhisar Belediyespor (3-1) maçlarında ilk 3 dakikalar içinde öne geçen taraf, maç sonunda da 3 puana ulaştı.
-Rekor Roberts'ın-
55. sezonunu geçiren lig tarihinde şimdiye kadar bilinen en erken golü ise 2008-2009 sezonunda Denizlispor'un Trinidad-Tobagolu futbolcusu Darryl Bevon Roberts attı.
Sezonun 13. haftasında, 29 Kasım 2008 tarihinde Eskişehir Atatürk Stadı'nda yapılan Eskişehirspor-Denizlispor (4-3) maçının henüz 12. saniyesinde fileleri havalandıran Denizlisporlu Roberts, aynı zamanda lig tarihinin bilinen en erken golünü kaydetmiş oldu.