![Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Ressam ve Ekonomist Gizem Saka](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-11:26/Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Ressam ve Ekonomist Gizem Saka.jpg)
Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu ise: Gizem Saka
1978'de İstanbul'da doğan Saka, 1999'da Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olur. Okulda okurken ise iki yıl çizim kursu alır ve ilk sergisini açar. Eğitim hayatına ise Amerika'da devam eder* ve 2008'de Cornell Üniversitesi'nde ekonomi alanında doktorasını verir.
![1978'de İstanbul'da doğan Saka, 1999'da Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olur. Okulda okurken ise iki yıl çizim kursu alır ve ilk sergisini açar. Eğitim hayatına ise Amerika'da devam eder* ve 2008'de Cornell Üniversitesi'nde ekonomi alanında doktorasını verir.](https://img-s1.onedio.com/id-6465ff7c1ac22c3c47de72b0/rev-0/w-600/h-385/f-jpg/s-22b428da7100daa6707e0d02ab7b08de8797d1f8.jpg)
*Yüksek lisans tezi 'Erteleme, Bağlılık ve Adalet Üzerine Denemeler' kitaplaştırılmıştır.
Bu arada Saka, erken gençlik dönemlerinde atletizm ile de ilgilenir ve jimnastikte Türkiye ulusal şampiyonu olduğu gibi 1989-1993 yılları arasında Türkiye jimnastik milli takımının üyesi olur.
![Bu arada Saka, erken gençlik dönemlerinde atletizm ile de ilgilenir ve jimnastikte Türkiye ulusal şampiyonu olduğu gibi 1989-1993 yılları arasında Türkiye jimnastik milli takımının üyesi olur.](https://img-s3.onedio.com/id-646603371ac22c2f56df2998/rev-0/w-600/h-461/f-jpg/s-6a20e1d74eb359e30130e494e7ead597f4fb39ae.jpg)
2000 yılında Cornell Üniversitesi'ndeylen Sanat ve Mimarlık bölümünden de dersler almaya devam eden Saka hem sosyal bilimler hem de sanat ile uğraşmaya devam eder. İlk kişisel sergisini ise 2005'te Montreal'da açar.
![2000 yılında Cornell Üniversitesi'ndeylen Sanat ve Mimarlık bölümünden de dersler almaya devam eden Saka hem sosyal bilimler hem de sanat ile uğraşmaya devam eder. İlk kişisel sergisini ise 2005'te Montreal'da açar.](https://img-s2.onedio.com/id-6466016c1ac22c096ddee4e4/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-bcd44876254c33f09fccc0b0828e852d3ef978d7.jpg)
2005 yılındaki ilk sergisinden sonra dünyanın pek çok yerinde sergi açar ve sanatını sergiler. 2020 yılında Notos'un Dünya Mimarlık Projesinde ikincilik ödülü alan projesinde görev yapar.
![2005 yılındaki ilk sergisinden sonra dünyanın pek çok yerinde sergi açar ve sanatını sergiler. 2020 yılında Notos'un Dünya Mimarlık Projesinde ikincilik ödülü alan projesinde görev yapar.](https://img-s3.onedio.com/id-646604531ac22ca66fdf4222/rev-0/w-600/h-342/f-jpg/s-1a573a2562e94f57c4d13dc4a8efc2d50c5b1f61.jpg)
Sanatçı olduğu kadar sosyal bilimci de olduğunu söylediğimiz Saka, doktorasından sonra ekonomi, finans ve sanat piyasaları dersleri verdiği Pennsylvania Üniversitesi Wharton işletme okuluna geçer ve hala burada kıdemli öğretim görevlisidir.
![Sanatçı olduğu kadar sosyal bilimci de olduğunu söylediğimiz Saka, doktorasından sonra ekonomi, finans ve sanat piyasaları dersleri verdiği Pennsylvania Üniversitesi Wharton işletme okuluna geçer ve hala burada kıdemli öğretim görevlisidir.](https://img-s1.onedio.com/id-646604fe1ac22c8a17df589b/rev-0/w-600/h-400/f-jpg/s-ad259e326a3fa7191da765a6a50cc2eb8ecc127e.jpg)
Bir taraftan ders vermeye devam eden Saka diğer taraftan müzelere danışmanlık yapar, sanat piyasası hakkındaki bilgileri insanlarla paylaşır. 1999 ile 2023 arasında ise 24 sergi açarak üreticiliğini ve yaratıcılığını konuşturur.
![Bir taraftan ders vermeye devam eden Saka diğer taraftan müzelere danışmanlık yapar, sanat piyasası hakkındaki bilgileri insanlarla paylaşır. 1999 ile 2023 arasında ise 24 sergi açarak üreticiliğini ve yaratıcılığını konuşturur.](https://img-s2.onedio.com/id-646607971ac22c4cc0dfc7b1/rev-0/w-600/h-444/f-jpg/s-a5266124282d3e21ea16e848dddc0c64db33bff7.jpg)
Bazı sergileri:
Studio Exhibit, Bryn, Mawr, PA 2023
Wayne Art Center, Wayne, PA 2019
La Visione Art Gallery, İstanbul, 2018
New York Art Expo, NYC, 2013
Boston University Solo, MA, 2013
Cornell Üniversitesi'ndeki çalışmalarıyla öğretim ödüllerininin de sahibi olan Gizem Saka, ailesinde çok fazla kadın olması nedeniyle resimlerine bunu yansıtmaya devam ederek gençlere hem ekonomi hem de resim alanında ilham olmaya devam eder.
![Cornell Üniversitesi'ndeki çalışmalarıyla öğretim ödüllerininin de sahibi olan Gizem Saka, ailesinde çok fazla kadın olması nedeniyle resimlerine bunu yansıtmaya devam ederek gençlere hem ekonomi hem de resim alanında ilham olmaya devam eder.](https://img-s1.onedio.com/id-64660ab21ac22c69a5e059b3/rev-0/w-600/h-370/f-jpg/s-fc7e736f20bd6587431b5ba007717ac0854ffae9.jpg)
Ne mutlu topraklarımıza ki bize ki böyle bir resim ve iktisat değerine sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!