Senin bilinçaltından atman gereken en önemli şey; karamsarlığın! O kadar karamsar bir insansın ki resmen hayatta güzel ve iyi bir şeyler olacağına dair inancını yitirmişsin. Sürekli bir şeylerin en kötüsünü düşünüyor ve o ihtimale göre yaşıyorsun. Daha da kötüsü bunu çevrendekilere de yayıyorsun. En çok da kendine haksızlık ediyorsun. Ben şunu yapamam, zaten bunu beceremem, o kişi benimle ilgili şöyle düşünüyordur diyerek kendi kendine boşuna negatif şeylerle doldurup, resmen hayatı kaçırıyorsun. Zihnine bu derece karamsarlığın yerleşmesi belki de bu zamana kadar hayatına girip, sen fark etmeden senin enerjini çalan altta alta sana değersiz hissettiren insanlardır. Yeni bir yıla girerken önce hayatındaki her şeyi enine boyuna tartıp değerlendir ve sana ne kadar olumsuz hissettiren kişi veya şey varsa ilk iş onlardan kurtul , sonrasındaysa kendine yepyeni ve özgüvenli bir sayfa aç!