![Yiten 5 Can ve İçimizde Sönmeyen Bir Ateş: Solingen Saldırısının Üzerinden 25 Yıl Geçti](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-06:29/Yiten 5 Can ve İçimizde Sönmeyen Bir Ateş: Solingen Saldırısı'nın Üzerinden 25 Yıl Geçti.jpg)
25 yıl önce bugün, 29 Mayıs 1993'te, Solingen'in Mitte kasabasında Genç ailesinin yaşadığı ev 4 Neo-Nazi tarafından kundaklandı. Irkçı saldırıda 4'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 5 yaşındaki Saime genç, 18 yaşındaki Hatice Genç , 9 yaşındaki Hülya Genç, 12 yaşındaki Gülistan Öztürk ve 28 yaşındaki Gürsün İnce aynı ailedendi. 14 kişiden çoğu yaralı olarak kurtuldu ama bazılarının durumu ağırdı. 15 yaşındaki Bekir Genç, 30'a yakın ameliyat geçirmek zorunda kaldı...
Kayıtlara 'Solingen Katliamı’ geçen bu saldırı, aradan geçen 25 yıla rağmen hiç unutulmadı.
![Kayıtlara 'Solingen Katliamı’ geçen bu saldırı, aradan geçen 25 yıla rağmen hiç unutulmadı.](https://img-s1.onedio.com/id-5b0d3ec3335703dc2084cc70/rev-0/w-600/h-449/f-jpg/s-a9295795f37c49fb8392979867aa0bcd9a7198bb.jpg)
Her yıl 29 Mayıs günü Solingen'de bir anma töreni yapılıyor.
![Her yıl 29 Mayıs günü Solingen'de bir anma töreni yapılıyor.](https://img-s3.onedio.com/id-5b0d3a9a9c314d231be125b2/rev-0/w-600/h-300/f-jpg/s-4abf884d8626850437c45bef1e0cd5e66e14c7de.jpg)