Oyuncak bebek korkusu olarak bilinen pedyofobi, sanılanın aksine yaygın olan bir fobi türü. Bu yazımızda bu fobiyi mercek altına alacağız, hemen başlayalım.
İnsan figürüne aşırı benzeyen şeylerin yarattığı irkilme hissinden dolayı oluşan bu korkuyu anlamak için öncelikle "Uncanny Valley" adlı bir terimi incelemek gerek.
Olayı basitçe anlatalım.
Tabii insana benzeyen her yapay form korkutucu olacak diye bir durum yok.
Anlayacağınız tüm olayın temelinde yatan şey aslında bu durum.
Şimdi tekrar oyuncak bebeklere dönelim.
Peki neden her insanda aynı korku oluşmuyor?
Uncanny Valley herkeste aynı tepkileri oluşturmuyor, öncelikle bunu bilmek gerek. Peki oyuncak bebek korkusuna sahip insanlarda bu korkunun temelinde ne yatıyor olabilir?
Şöyle ki, bu fobiye sahip insanların genelde geçmişlerinde travmatik olaylar yaşadığı ortaya çıkmış. Yani arka planda yatan kilit bir olay bulunuyor olabilir. Oyuncak bebekle aynı odada bulunduğunuzda bir huzursuzluk hissediyorsanız, nefes alış verişiniz ve kalp ritminiz değişiyorsa, terliyorsanız veya geriliyorsanız siz de bu fobiye sahip olabilirsiniz.