![14 Adımda Hem Bereketli Hem de Nefis Soğan Süslü Patatesli Simit Yapmak](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-00:42/14 Adımda Hem Bereketli Hem de Nefis Soğan Süslü Patatesli Simit Yapmak.jpg)
Bu simitleri buzluğunuza atıp bir ay boyunca stoklayabilirsiniz. Yatay bir şekilde ikiye bölerek saklarsanız, dolaptan çıkardığınızda bir tost makinesi veya tavayla ısıtabilir; aynı tazelikte tüketebilirsiniz.
Toplam Süre: 2 saat 15 dakika
Hazırlık: 1 saat 30 dakika
Pişirme: 45 dakika
Adet: 12 simit
Seviye: Orta
Malzemeler
![Malzemeler](https://img-s1.onedio.com/id-57583f05f9fa04995eb10b43/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-5ec43d0346c00e6d175fd5a299560deeb4f22d29.jpg)
2 adet orta boy patates
1/4 bardak doğal zeytinyağı (bir miktar da kâse için)
4,5 bardak normal un (bir miktar da yoğurma işlemi için)
Tuz
1/4 paket aktif kuru maya
1 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı
1 büyük tatlı soğan (rendelenmiş)
1 büyük yumurta
Chopped şefi Ted Allen: “Hamuru çok fazla zorlamayın. Kıvamını iyi tutturursanız tadı da o kadar lezzetli olacaktır.”
1. Patatesleri püre haline getirmek için;
![1. Patatesleri püre haline getirmek için;](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb12a7cdae41429b7ef3/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-35947562edea8b814b182c65415ae0741687533b.jpg)
Geniş bir tencereye, yarısını dolduracak kadar su koyun. Patatesleri 20-25 dakika arası yumuşayana kadar pişirin. Patatesler haşlandıktan sonra tencereden çıkarın. Haşlama suyunu tekrar kullanmak üzere saklayın. Dokunabileceğiniz kadar soğuduğunda patatesin kabuklarını soyun. Ortalama büyüklükte bir kaba, patatesleri bölerek koyun. Eğer kıvamın biraz daha yumuşaması gerekiyorsa birkaç damla su serpiştirin ve püre haline getirene kadar patatesleri güzelce ezin.
2. Hamurun hazırlanışı
![2. Hamurun hazırlanışı](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1319dded360cc8a65c/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-8beb07f8a032e7c4f5817f9ec3400e03d7abaeea.jpg)
Püre haline getirdiğiniz patatesin üzerine zeytinyağı ve bir miktar bal ekleyin ve karıştırın. 2 buçuk çay kaşığı tuz ve mayayı da kabın içine ekleyerek çırpıcı ile güzelce karıştırın.
3. Patates karışımı ve 1 bardak kadar haşlama suyunu çırpıcıya ekleyin
![3. Patates karışımı ve 1 bardak kadar haşlama suyunu çırpıcıya ekleyin](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb14d1dfa6e46c1a1310/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-0879e3e46bd37ebffe55a9c8057c0790c4e1573b.jpg)
Sert, ancak yoğurabileceğiniz kıvama gelene kadar orta hızda karıştırın. Kıvamı iyileştirmek adına eğer gerek görürseniz birkaç çorba kaşığı daha haşlama suyu ilave edin.
4. Hamuru yoğurmak
![4. Hamuru yoğurmak](https://img-s3.onedio.com/id-5750bb15dc269ccb170feb02/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-c5af013b1c51d4fc157a90c2221be779f34c3584.jpg)
Hafif şekilde un ile kaplanmış bir yüzeye hamuru yatırın. 5 dakika boyunca hamuru güzelce yoğurun. Hamuru kesinlikle elinizle yoğurmalısınız. Kıvamını test etmek adına parmağınızı batırın. En uygun kıvama eriştiyseniz, parmağınızla bastırdığınız nokta tekrar geri şişmeli.
5. Hamuru dinlenmeye bırakın
![5. Hamuru dinlenmeye bırakın](https://img-s3.onedio.com/id-5750bb16d1dfa6e46c1a1312/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-56144e8350ca1c7f11e5ce1de5c7efd03290f71c.jpg)
Çok az miktarda zeytin yağını geniş bir kaba serpiştirin. Hamuru yağlandırdığınız kabın içine bırakın. Bir tarafı yağlanan hamurunuzun diğer tarafını çevirin ve o şekilde bırakın. Buradaki amaç hamurun iki yüzünün de yağ görmesi. 1 buçuk 2 saat içerisinde hamurun boyu neredeyse iki katına çıkacaktır.
6. Soğanları kavurun
![6. Soğanları kavurun](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb17c456a5aa42734f3a/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-1d9b817ca9c39aac1ff57ffec6ae37f6cd0fc33b.jpg)
Hamurunuz, dinlenmede kendi kendine büyürken, geniş bir tava içerisinde düşük bir ateşle tereyağını eritin. Eriyen tereyağının üzerine ufak parçalara kestiğiniz (veya rendelediğiniz) soğanları koyun. 20-30 dakika boyunca pembeleşene kadar karıştırarak kavurun. Ancak fazla kavurmayın; istediğiniz renk kahverengi değil. Unutmayın ki soğanlar fırında bir defa daha pişecekler. Kavurma işleminin sonlarına yaklaştığınızda yarım çay kaşığı kadar tuz ekleyin.
7. Hamuru dilimleyin
![7. Hamuru dilimleyin](https://img-s2.onedio.com/id-5750bb18d1dfa6e46c1a1314/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-05b5f3fd8d5744a0bfc8306f7a80f01bc3e0c38c.jpg)
Hamurunuzu ekmek misali dikdörtgen hale getirin ve resimde örneklendiği gibi 12 eşit parçaya bir bıçak yardımıyla kesin.
8. Kesmiş olduğunuz tüm hamur parçalarını sıkı birer top formunda şekillendirin
![8. Kesmiş olduğunuz tüm hamur parçalarını sıkı birer top formunda şekillendirin](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1abd921667428fb7bc/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-0604f3633e166ed7fd9cabe57e3c02c350e80f06.jpg)
Fırın tepsisinin üzerine yağlı kâğıdınızı iliştirin ve kâğıdın artan parçalarını bir
makas veya bıçak yardımıyla kesin.
Top şekline getirdiğiniz hamurları, aralarında boşluklar bırakarak yağlı kâğıdın üzerine dizin. Hamur toplarının hafif büyümesi, rahatlaması adına 30 dakika kadar tepsinin üzerinde dinlenmeye bırakın.
9. Gevşedikten sonra hamurları sırayla elinize alın ve tam ortalarından baş, işaret ve orta parmağınız yardımıyla fotoğrafta da örneklendiği gibi delikler açın
![9. Gevşedikten sonra hamurları sırayla elinize alın ve tam ortalarından baş, işaret ve orta parmağınız yardımıyla fotoğrafta da örneklendiği gibi delikler açın](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1bd813deb76cd7897b/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-fcf98dfc06a0633bdd301abf4d4bce772e1cba8b.jpg)
Belki belirtmekte fayda vardır; bu işlemi hamurdan parça kopararak değil, hamuru esneterek yapmanız gerekiyor. Ortalarında delikler açılmış hamurları tekrar pişirme tepsisine dizin. Bütün toplara bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tekrar 20 dakika kadar hamuru dinlenmeye bırakın. Bu arada fırınınızı 450 dereceye ayarlayın ve ısınmaya bırakın.
10. Patatesleri haşladığınız suyu tekrar kaynatın
![10. Patatesleri haşladığınız suyu tekrar kaynatın](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1bc456a5aa42734f3c/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-6eb156cb58ade6d5f4e0dcd400cc97a6cecf09d4.jpg)
Dikkatli bir şekilde simit şeklini verdiğiniz hamurları suyun içine bırakın. Bir defada tüm hamurları pişirmeye çalışmayın. Tencerenizin genişliğine göre bu kararı kendiniz verebilirsiniz.
11. Hamurlarınız, 30 saniye kadar kaynar suyun içinde pişmeli
![11. Hamurlarınız, 30 saniye kadar kaynar suyun içinde pişmeli](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1cc456a5aa42734f3e/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-b1f561b59b6d35eec09d98da33b3ee888a517c5b.jpg)
Tıpkı kızartma yapar gibi bir kaşık yardımıyla 30 saniye sonra hamurlarınızı ters düz edin ve diğer taraflarını da 30 saniye pişirin.
12. Ön pişimini yaptığınız hamurları tekrar fırın tepsisine dizin ve önceden ısıttığınız fırının içerisine koyun
![12. Ön pişimini yaptığınız hamurları tekrar fırın tepsisine dizin ve önceden ısıttığınız fırının içerisine koyun](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1d00a81f136d66753f/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-46645bc9c9bec087ca6daf17667f4d52560bf903.jpg)
Aşağı yukarı 10 dakikalık bir süre içerisinde dış yüzeyleri kahverengine doğru koyulaşacaktır.
13. 10 dakika sonra simitlerinizi fırından çıkarın
![13. 10 dakika sonra simitlerinizi fırından çıkarın](https://img-s3.onedio.com/id-5750bb1e83d429c51758c198/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-91f6260cd3298544abbb09b6bee4139e6fe39448.jpg)
1 çorba kaşığı su ile birlikte çırptığınız yumurtayı, bir fırça yardımıyla simitlerin üzerine sürün.
14. Sotelediğiniz soğanları simitlerin üzerine özenli bir şekilde serpiştirin
![14. Sotelediğiniz soğanları simitlerin üzerine özenli bir şekilde serpiştirin](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb1f83d429c51758c19a/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-2b9da63630c5747185ac8c2ade969f39869e4dc7.jpg)
10 ila 15 dakika kadar altın rengini alana kadar tekrar fırına verin.
Muhteşem gözüküyor değil mi?
![Muhteşem gözüküyor değil mi?](https://img-s1.onedio.com/id-5750bb21a73eb7460cffe350/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-7c557aeb6ddc4d737ff40e5c0dbb1e8fd457577c.jpg)
Bon appétit! ;)