![Mersinde Olmasak da Canımız Çektiğinde Yapabiliriz! Evde Tantuni Nasıl Yapılır?](https://kilalu.blog/news/2024-07-29-20:45/Mersin'de Olmasak da Canımız Çektiğinde Yapabiliriz! Evde Tantuni Nasıl Yapılır?.jpg)
Mersin'de yapılan tantuninin eline kimse su dökemez ama Mersin'de değilsiniz, hem canınız çekti hem de evdekilere bir ziyafet vereyim dediniz. O zaman evde tantuni yapıyoruz! 😍
Tantuni Tarifi
Biftek
Antrikot
Sıvıyağ
Soda
1/4 ÇK tuz
2 ÇK toz kırmızı biber
Tandır lavaşı
Soğan
Sumak
Maydanoz
Limon
Biftek ve antrikotu küçük küpler halinde kesin. Başka bir kapta kaynattığınız suya etleri atıp 20-25 saniye tutup çıkarın. Tavaya sıvıyağı dökün ve kızınca etleri atın. Yüksek ateşte 1-2 YK kaşığı soda dökün. Et sodayı çektikçe bu işlemi 2-3 kez tekrarlayın. Kırmızı toz biber ve tuzu atıp karıştırın. Üzerine lavaşları bastırın. Lavaşın ortasına etleri, sumakla ovduğunuz maydanozlu soğanları ve domatesleri koyup sarın. Limonla servis edin. Afiyet olsun.