Türkiye'de Gaziantep ile Hatay'ın ardından gastronomi alanında 2019 UNESCO 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na Afyonkarahisar da dahil oldu.
'Afyonkarahisar Mutfağı' konusunda Afyonkarahisar Valiliği, belediye başkanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı ile kentteki sivil toplum kuruluşlardan oluşan ekibin, 'UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı' ile ilgili uzun süredir çalışmaları başarıyla sonuçlandı.
Kentin coğrafi işaret tescili almış lokum, sucuk, haşhaş, keşkek ile patatesli köy ekmeği başta olmak üzere yöresel lezzetleri ve tatlıları markalaşma yönünde ilerliyor.
Kentin en ünlü lezzetlerinden biri de kaymak. Afyon kaymağının sırrı, özel kaplarda manda sütünden tekniğine uygun yapılmasında saklı.
250 gramı 2 günde üretilebilen kaymağın, yüzde 60 manda sütünden yapılması gerekiyor. Sabah saatlerinde sağılan süt, kısık ateşte öğleye kadar kaynatılıyor ve üzeri bez parçalarıyla örtülerek terletiliyor.
Mandalar akşam meradan döndükten sonra yeniden sağılarak, sabah kaynatılan sütün üzerine ilave yapılıyor ve tekrar kaynatılıyor. İşlemlerin ardından sütün üzerinde kalıplaşan kaymak kesilerek, buzdolabındaki özel kaplarda soğumaya bırakılıyor.
Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olma süreci bir yıl önce başladı
"Afyonkarahisar'ımızı marka şehir haline getirme gayreti içerisindeyiz"
Gaziantep 2015, Hatay ise 2017 yılında gastronomi dalında UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na girmişti.
Edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya olarak belirlenen 7 farklı temadan oluşturulan ağa, Türkiye'den tasarım dalında İstanbul, zanaat ve halk sanatları dalında Kütahya, gastronomi dalında ise Hatay ve Gaziantep dahil edilmişti.