![Bir Zamanlar Ligin Efsane Takımlarının Yakaladığı Başarılar ve Şimdiki Halleri](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-14:43/Bir Zamanlar Ligin Efsane Takımlarının Yakaladığı Başarılar ve Şimdiki Halleri.jpg)
Kocaelispor
![Kocaelispor](https://img-s1.onedio.com/id-54c94be04256b02469b24046/rev-0/w-600/h-361/f-jpg/s-3c3994d81371a1e09992a61065ceba542ca5bd50.jpg)
20 sezon süper ligde oynama başarısı gösteren, ülkemizi avrupa kupalarında en çok temsil eden takımların başında gelen Kocaelispor 1996-1997 ve 2001-2002 sezonlarında Türkiye Kupasını kazanarak kulüp tarihinin en büyük başarılarını elde etmiştir. 2008-2009 sezonu küme düşen Kocaelispor Bölgesel Amatör ligde oynamaktadır.
Ankaragücü
![Ankaragücü](https://img-s2.onedio.com/id-54c9518ffd05ea486bdda4c4/rev-0/w-600/h-392/f-jpg/s-4248eca42d58f40ec47d1512ea137ebc63fa2af1.jpg)
49 sezon süper ligde oynama başarısı göstermiş, 2 kez Uefa kupası ve 2 kez de Uefa Kupa Galipleri Kupasın'da ülkemizi temsil etmiştir. 2.kez de Türkiye Kupası'nı müzesine getiren Ankaragücü 2011-2012 sezonunda küme düşmüştür. Ankaragücü şuan 2. ligde mücadele etmektedir.
Malatyaspor
![Malatyaspor](https://img-s1.onedio.com/id-54c94bea63fa343a0152a84f/rev-0/w-600/h-333/f-jpg/s-38c7b3c8f7e084478787aa027a68bf9fafd950fb.jpg)
11 sezon süper ligde oynayan Malatyaspor, Süper lig'de bir kez 3. bir kezde 5. olmuştur. Uefa kupasında da 1 kez ülkemizi temsil eden Malatyaspor 2005-2006 sezonunda küme düşmüştür. Malatyaspor şuan Bölgesel Amatör ligde mücadele etmektedir.
Altay
![Altay](https://img-s2.onedio.com/id-54c94ea6847c7e6d05b4dbb1/rev-0/w-600/h-410/f-jpg/s-d4922c42d549ffe573bee94e0991c2aa10fa8c77.jpg)
41 sezon süper ligde oynayan Altay, Ülkemizi Uefa kupasında temsil eden ilk Türk takımıdır. Kupa Galipleri Kupasına katılan ilk Anadolu takımı'da Altay'dır. Uefa Kupası ve Kupa Galipleri Kupasına 3 kez, Balkan kupasına 2 kez ve Inter-Toto kupasına 1 kez katılan Altay ülkemizi 9 kez Avrupa'da temsil etmiştir. 2002-2003 sezonunda küme düşmüştür. Altay şuan 2. ligde mücadele etmektedir.
Göztepe
![Göztepe](https://img-s2.onedio.com/id-54c94e595844b93d051b1a01/rev-0/w-600/h-535/f-jpg/s-6b8dd4d0de2b28ac576ae5f086cbcb015905a69c.jpg)
25 sezon süper ligde oynayan Göztepe, 1968-1969 Uefa fuar şehirleri kupasında yarı final oynayarak, Türkiye'ye Avrupa'daki ilk sportif başarıyı getiren spor kulübü olmuştur. 2 kez Türkiye kupası şampiyonluğu bulunan Göztepe 2002-2003 sezonunda küme düşmüştür. Göztepe şuan 2. ligde mücadele etmektedir.
Sakaryaspor
![Sakaryaspor](https://img-s3.onedio.com/id-54c94ca727ea1c3a7c3950c2/rev-0/w-600/h-279/f-jpg/s-a271637116dee8d398f9345a06ae942d5b40c778.jpg)
11 sezon süper ligde oynayan Sakaryaspor'un en büyük başarısı Türkiye kupası şampiyonluğudur. Kupa Galipleri Kupasında 1 kez ülkemizi temsil etmiştir. 2006-2007 sezonunda küme düşmüştür. Sakaryaspor şuan 3. ligde mücadele etmektedir.