![1990lı Yılları ve Eski Türkiyeyi Özlediğini Söyleyenleri İvedilikle Yargılayanları ve Bu Nostaljinin Kaynağını Masaya Yatırdık!](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-01:01/1990'lı Yılları ve Eski Türkiye'yi Özlediğini Söyleyenleri İvedilikle Yargılayanları ve Bu Nostaljinin Kaynağını Masaya Yatırdık!.jpg)
1990'lı yıllar karanlıktı ama...
Bir dönem ekranları kasıp kavurdu, enerjisiyle hepimizi yükseltti, hazırcevaplığıyla kahkahalara boğdu, üslubuyla parmak ısırttı ve geçtiğimiz hafta aramızdan sessizce ayrıldı.
![Bir dönem ekranları kasıp kavurdu, enerjisiyle hepimizi yükseltti, hazırcevaplığıyla kahkahalara boğdu, üslubuyla parmak ısırttı ve geçtiğimiz hafta aramızdan sessizce ayrıldı.](https://img-s3.onedio.com/id-5f1565d1d3cf96c872743998/rev-0/w-600/h-338/f-jpg/s-0969eff7be5c258046db28247da2daba3ac729e2.jpg)
Evet, Seyfi Dursunoğlu'ndan, namıdiğer Huysuz Virjin'den bahsediyoruz. 1970'li yıllardan başlayarak 1990'lı yılların sonuna kadar cesareti ve yaratıcılığıyla sanat camiasına damgasını vuran, mücadelesiyle hepimizi kendine hayran bırakan, bu toprakların görüp görebileceği en komik karakterlerden biri olan Huysuz Virjin’i kaybettik ve pek çok insan için bir devir kapandı.
Peki neydi bu kapanan devir ve ne ifade ediyordu?
![Peki neydi bu kapanan devir ve ne ifade ediyordu?](https://img-s1.onedio.com/id-5f15740d6cac3d87771d8a4a/rev-0/w-600/h-236/f-jpg/s-72d309db43ea8266a62a72936ecb2412c44c1d9a.jpg)
Çocukluk ve gençlik zamanlarını 1990'lı yıllarda geçirenler ne söylemek istediğimizi anladılar bile. Her ne kadar karanlık günler olsa da, en azından ekranların daha özgür olduğu zamanlardı. Medyada henüz tekelleşme başlamamıştı, çeşitlilik vardı ve TRT çok yönlü yayın yapabiliyordu.
1990'lı yılların rengarenkliğine inat bugün ekranlar hep aynı sıkıcı takım elbiseli adamlarla, her sene neredeyse benzer senaryoyu izleten yarışmalarla, şiddeti meşrulaştıran dizilerle dolu.
![1990'lı yılların rengarenkliğine inat bugün ekranlar hep aynı sıkıcı takım elbiseli adamlarla, her sene neredeyse benzer senaryoyu izleten yarışmalarla, şiddeti meşrulaştıran dizilerle dolu.](https://img-s2.onedio.com/id-5f15746345abb46d75c02434/rev-0/w-600/h-202/f-jpg/s-53c74a158a79e51e1217e33c1ddd5d0560786e22.jpg)
Cep telefonunun henüz yaygınlaşmadığı, herkesin ev telefonuyla iletişime geçtiği ve randevu saati verdiği o dönem yaşayanlar için muazzam bir nostalji özlemi kaynağı.
Ama başlıkta da belirttiğimiz gibi, bu nostalji özlemiyle yanıp tutuşan her bireyi yargılayanlar var çünkü 1990'lı yıllarda başta da söylediğimiz gibi çok karanlıktı.
![Ama başlıkta da belirttiğimiz gibi, bu nostalji özlemiyle yanıp tutuşan her bireyi yargılayanlar var çünkü 1990'lı yıllarda başta da söylediğimiz gibi çok karanlıktı.](https://img-s3.onedio.com/id-5f1575c97896d9867bb97052/rev-0/w-600/h-180/f-jpg/s-eb42684366284fdf03e3780f9f426016c42149d1.jpg)
Peki neydi bu karanlık? Faili meçhul cinayetler, ortadan kaybolan ve halen bulunamayan insanlar, terör, beyaz Toros, Susurluk, her gün alınan şehit haberleri, cezaevi isyanları ve bastırılma şekilleri, katliamlar, toplu mezarlıklar, rant, hırsızlık, irtica ve daha neler neler...
1990'lı yıllar gerçekten de çok karanlıktı, çok büyük bir kısmı da aydınlatılamadı ve belki de hiçbir zaman aydınlatılamayacak ancak...
![1990'lı yıllar gerçekten de çok karanlıktı, çok büyük bir kısmı da aydınlatılamadı ve belki de hiçbir zaman aydınlatılamayacak ancak...](https://img-s1.onedio.com/id-5f157764f931e7907767a68d/rev-0/w-600/h-633/f-jpg/s-66bbb3a1874112e4a420112ca3a659486b51c728.jpg)
Ancak herkesin özlem duyduğu şeyler var. Belki çocukluk, belki gençlik, belki başka şeyler...
Hiçbir zaman çok aydınlık günler geçirmediğimizi düşününce bugün yaşadığımız zorluklara bakarak daha iyi zamanlarımızı özleyebiliriz.
![Hiçbir zaman çok aydınlık günler geçirmediğimizi düşününce bugün yaşadığımız zorluklara bakarak daha iyi zamanlarımızı özleyebiliriz.](https://img-s2.onedio.com/id-5f15779933d4b38b7daa49f4/rev-0/w-600/h-230/f-jpg/s-60c3e0e7ebefcad14db67b8285e34a8a38eb9f01.jpg)
Netflix'in engelleneceği haberiyle sarsıldığımız bugünlerde o anılara sığınabiliriz.
![Netflix'in engelleneceği haberiyle sarsıldığımız bugünlerde o anılara sığınabiliriz.](https://img-s1.onedio.com/id-5f1577e0b12b10067787742b/rev-0/w-600/h-197/f-jpg/s-32db86c812c8338aa66b9caacf115eaf58fa4776.jpg)
Politikayı ve politikacıları hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre, gençliğimizi güzellikle anabiliriz.
![Politikayı ve politikacıları hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre, gençliğimizi güzellikle anabiliriz.](https://img-s3.onedio.com/id-5f15782533d4b38b7daa4a12/rev-0/w-600/h-260/f-jpg/s-49c07e2aa5064f02013d09270a8c1d785bc1d34e.jpg)
Mümkün olmasa bile çocukluğumuzu isteyebiliriz.
![Mümkün olmasa bile çocukluğumuzu isteyebiliriz.](https://img-s2.onedio.com/id-5f1578780d9fce7a7c2216a7/rev-0/w-600/h-259/f-jpg/s-32f44bc504de970d2ad9eda411072da79e541bad.jpg)
Huzurlu evimize yeniden dönmeyi hayal edebiliriz.
![Huzurlu evimize yeniden dönmeyi hayal edebiliriz.](https://img-s1.onedio.com/id-5f157928804a95557add2160/rev-0/w-600/h-457/f-jpg/s-59485e05a5e7c3f73dd7a87af84c0388a0b0cb59.jpg)
Hepimiz bir şekilde o günlerin patlama yaratan şaşaalı kısmını çok özlüyoruz. Bu faili meçhullere üzülmediğimizi, Sivas'a yanmadığımızı, dolandırılmadığımızı, ranta kurban gitmediğimizi göstermez. İnsanız ve nostaljiyi seviyoruz, eskiyi özlüyoruz. Allah aşkına artık buna da karışmayın...