![Bu Ülkenin Gördüğü En Büyük Acılardan Biri: Başbağlar Katliamının 25. Yıl Dönümü](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-00:29/Bu Ülkenin Gördüğü En Büyük Acılardan Biri: Başbağlar Katliamı'nın 25. Yıl Dönümü.jpg)
Türkiye 2 Temmuz 1993'te Sivas Madımak Oteli'nde yaşanan katliamdan sadece 3 gün sonra Erzincan'dan gelen bir haberle sarsıldı. Bu sefer katliamın adresi Kemah ilçesine bağlı Başbağlar köyü oldu. Köyü basan silahlı bir grup PKK propagandası yaptıktan sonra köyün erkeklerini meydanda kurşuna dizdi. Köy ateşe verilirken, 5 kadın da sığındıkları evde yanarak can verdi. Başbağlar köyü o gece 33 kişiye mezar oldu. Köyü basanlar, iddialara göre dağıttıkları bildiride 'Sivas'ın öcünü aldık' diyorlardı. Başbağlar davası 5 yıl sonra, 1998 yılında takipsizlikle sonuçlandı. Köylüler ise hâlâ sorumluların yargı karşısına çıkarılması için mücadelelerini sürdürüyor...
![](https://img-s3.onedio.com/id-5b3e2e2ba1e8b98a101e42b5/rev-0/w-600/h-337/f-jpg/s-82d7690e4076c09888a6d80823728f361bd73dbb.jpg)