![Ergenlik Döneminde Sıklıkla Yaşanan 5 Durum](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-01:53/Ergenlik Döneminde Sıklıkla Yaşanan 5 Durum.jpg)
Ergenlik :(
Çoğumuzun korkulu rüyası olmuştur zamanımızda ergenlik , çıkan sivilcelerle hep bir savaş içinde olmuşuzdur.Çevremizle çok sık sıkıntılar yaşamış artık 'BEN BÜYÜDÜM' lafları çıkmaya başlamıştır ağzımızdan . Tarzımız imajımız bir çok kez değişir ergenlikte . Bazen sıradan bir insanken bazende , adrenalin tutkunu olabilirsiniz , çevrenizdekileri örnek alırsınız kendinize.
Ama ergenlik döneminde en önemlisi ruhsal ve bedensel değişikliklerdir bana göre . Bazıları evrim geçirirken , bazılarına da evrim geçirir :)
1- Çıkan sivilce ve siyah noktalarla ilk karşılaşma !
![1- Çıkan sivilce ve siyah noktalarla ilk karşılaşma !](https://img-s1.onedio.com/id-54051a6893b9520726aba04d/rev-0/w-600/h-400/f-jpg/s-cc6c88bb372776a357416a6d9f37362321b9afa2.jpg)
Evet belki bir ufoyla belkide başka birşeyle geldiler vücudumuza . Bir sabah kalktık babyface suratlı biri beklerken aynaya bakınca birde ne göreyim ? Sağımda solumda , değişik şişkinlikler . Anlama süreci başlar sonra tabi illaki bir süre sonra alışır insan :)
2- Kendini yanlız hissetmek.
![2- Kendini yanlız hissetmek.](https://img-s3.onedio.com/id-54051b23acd59607397026e8/rev-0/w-600/h-267/f-jpg/s-dcb666e7872f0c38e9edd950e14c933efce46d40.jpg)
Çoğumuzun yaşadığı şeydir bu .Ergenlik döneminin vazgeçilmezidir. Kendini arabesk şarkılara atarsın . Gider sanki içindeki çocuk ve yerine 80 yaşında bir amca oturur gibi his yaşatır insana . Birde çocukluk aşkı varsa , amaaan tadından yenmez :)
3- Dış dünyadan bağlantıyı koparmak .
![3- Dış dünyadan bağlantıyı koparmak .](https://img-s2.onedio.com/id-54051b980fba904f26f12f24/rev-0/w-600/h-422/f-jpg/s-921832a4273b9e550f29aa142831734f6b356a51.jpg)
Teknolojiye adanan ruhlar gibi , o sıkıntılı dönemde başlanan oyun , açılan müziklerin sonu gelmez. Yemek hazır sözüne ; ' tamam geliyorum' diye yanıt verilsede , ben o yemeğin ayağına gitmem o benim ayağıma gelsin düşüncesi yemeğe gitmemize engel olur , bu dış dünyadan kopmanın en basit örneği :)
4- Ailenin sözünü dinlememek.
Anne-baba ne derse desin bildiğini okuyan bir gençle karşılaşırsınız o dönemde. Başına buyruk haraketler gibi gözüksede yaptıkları temelinde yinede anne- baba etkisi yatar . Tabi arkadaş ortamı bozmadıysa o temeli.
5- Büyüdüm ben artık , düşüncesi :)
![5- Büyüdüm ben artık , düşüncesi :)](https://img-s2.onedio.com/id-54051cbe24bb808003df2fa4/rev-0/w-600/h-399/f-jpg/s-9a1cfa40595fe51925714818577b1f3f76bb83e1.jpg)
Büyümek için can atar , etrafındakilerin ona karşı tutumu biraz daha olgun olduğu zaman onun için vakti gelmiş demektir. Babasından senelerdir gördüğü ama hiç yapmadığı traş düellosu başlar . Ama bunlar pişman olacağı zamanlardır, Ozamanlar bir an önce sakalım çıksın düşüncesi varken , biraz büyüyünce biraz geç çıksa şu sakallar ne olurdu düşüncesi alır yerini :)
![](https://img-s1.onedio.com/id-54051d6aebe4612039422b90/rev-0/w-600/h-593/f-jpg/s-3e5371505d6e19ac303c49cf4d99be89978daba4.jpg)
Kişi bir süre sonra görünümüne alışır :) Malesef kaderin cilvesidir bu .