![İlber Ortaylıdan DW Türkçeye Kendi Kanalında Çerkes Tepkisi: 30ların Almanyasını Hatırlatmak İstemiyorum](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-02:15/İlber Ortaylı'dan DW Türkçe'ye Kendi Kanalında Çerkes Tepkisi: '30'ların Almanya'sını Hatırlatmak İstemiyorum'.jpg)
Dw Türkçe'nin geçtiğimiz haftalarda yayınladığı 'Kafkasya’dan Türkiye’ye Çerkeslerin hikayesi' başlıklı videoda 'Dünyada en fazla Çerkes nüfusu Türkiye'dedir ve maalesef en büyük asimilasyon da...' ifadeleri yer almış ve bu ifadeler de tepki çekmişti.
DW Türkçe'nin tepki çeken 'Kafkasya’dan Türkiye’ye Çerkeslerin hikayesi' videosunu buradan izleyebilirsiniz: 👇
O video yayınlandıktan sonra Çerkes Forumu dahil birçok kişi tepkisini dile getirmişti: 👇
![O video yayınlandıktan sonra Çerkes Forumu dahil birçok kişi tepkisini dile getirmişti: 👇](https://img-s3.onedio.com/id-61b33466a6e86021616fe472/rev-0/w-600/h-222/f-jpg/s-461f35758a8de2d976d4752497aba69afe8f4191.jpg)
İlber Ortaylı da tepkisini dile getirenlerden birisiydi: 👇
DW Türkçe'de Nevşin Mengü'nün programına katılan İlber Ortaylı tepkisini yineledi ve 'Sizin Almanya'daki organ böyle şeyleri yapıyor ama hiçbir kavim yahudileri, çingeneleri, slavları fırına yollayan Almanlar kadar zıvanadan çıkmadı. Gidin önce kendi probleminizi çözün. Almanya'nın kötülüklerini basit mukayeselerle, suçu yaymalarla örtemezsiniz. Almanya'da bu iş artık ticarete dönüştü. Toplumsal vicdanı 'yapma tarih' ile rahatlatamazsınız' dedi.
![DW Türkçe'de Nevşin Mengü'nün programına katılan İlber Ortaylı tepkisini yineledi ve 'Sizin Almanya'daki organ böyle şeyleri yapıyor ama hiçbir kavim yahudileri, çingeneleri, slavları fırına yollayan Almanlar kadar zıvanadan çıkmadı. Gidin önce kendi probleminizi çözün. Almanya'nın kötülüklerini basit mukayeselerle, suçu yaymalarla örtemezsiniz. Almanya'da bu iş artık ticarete dönüştü. Toplumsal vicdanı 'yapma tarih' ile rahatlatamazsınız' dedi.](https://img-s1.onedio.com/id-61b33538fe48f9570e57d28e/rev-0/w-600/h-336/f-jpg/s-25825b777c0bce9b7c1f1ec2a8cae9a04b281a1b.jpg)
İşte o anlar: 👇
Kapat