ABD, Kaliforniya'da son dönemde yaşanan kuraklık, insanları bu konuda düşünmeye, sorgulamaya ve araştırma yapmaya itmiş durumda.
Uzmanlar 'su ayak izi' (water footprint) diye kavramlaştırdıkları konu üzerinde çalışıyorlar. Yani, hangi davranış şekli, hangi üretim, hangi tüketim ne kadar su harcatıyor bunu hesaplamaya ve farkındalık oluşturmaya çabalıyorlar.
Bu konudaki en radikal araştırmalardan biri, özellikle endüstriyel gıdaların ve et üretiminin müthiş bir su tüketimi gerektirdiğini ortaya koyuyor. Örneğin, farklı koşullarda 1 kg buğday için 500 ila 4000 L su gerekirken aynı miktarda et için bu gereklilik 5000 ila 20.000 litreye çıkıyor.
İşte bu illüstrasyonlar da bu su tüketimini görselleştiriyor...