Bildiğiniz gibi genel olarak insanların üzerine vazife olmayan konularda yorum yapma gibi özelliği var. Biz de bu durumdan yola çıkarak erkeklerin kadın yaşamıyla ilgili hangi konularda üzerine basa basa yorum yaptıklarını ve bir şekilde dâhil olduklarını belirlemeye çalıştık.
Kadınların hayatını, bedenini ilgilendiren konularda kadınların arka planda tutulup, erkeklerin bir şekilde o konuya yön vermek istemeleri oldukça rahatsız edici bir durum. Biz de bu konuyu ele almaya çalışacağız.
Bildiğiniz üzere 2012 yılında aylarca kürtaj üzerine tartışmalar yaşandı. Ve genellikle bu tartışmaları televizyon programlarına davet edilen erkekler yürüttü.
Kadınların da kahkaha atması hep sorun oldu! Kahkahalara müdahale eden de tartışan da tahmin edin kimlerdi?
Yine toplum önünde olan ve sözünü dinleten bir erkek çıkıp, "Hamile kadının sokağa çıkması terbiyesizliktir." dedi ve ardından olanlar oldu.
Söz konusu kadınlar olunca kılık kıyafet konusunu atlamayalım. Kadınların açık ya da kapalı farketmeden nasıl giymesi gerektiği erkekler tarafından tartışıldı. Ve bazen iş ciddi anlamda çirkinleşti. 👇
Dışarıda bir kadının bebeğini emzirmesi erkekler tarafından ayıp sayıldı ve bu nedenle bebekler tuvaletlerde, sağlıksız ortamlarda emzirildi.
Gelelim zurnanın zort dediği yere! Yani "Hava karardıktan sonra dışarı çıkan kadının başına gelecekleri hak etmiştir." anlayışına...
Bu tartışmalar "Kız çocuğu kaç yaşında ve kiminle evlenirse helaldir?"e kadar sürdü. Belki şaşıracaksınız ama bu 1 yaşına kadar indi...
Kendisini din insanı olarak tanıtan bazı erkekler kız çocuklarının kaç yaşında evlenmesi gerektiğine kadar yorum yaptı. Yorumdan ziyade bunun Kuran'da bu şekilde yazdığını söylediler. 'Küçüğün rızası varsa...' deyip geçtiler ve bir şekilde bu işin önü açıldı. Çocuk ve evlenmek kelimelerinin aynı cümle içerisinde kullanılmayacağını anlamadılar.
Ve anlayamadıkları için de bunlar yaşandı. 👇
Erkekler çalışma hayatını da unutmadılar. "Çalışan kadın fuhuşa destek oluyor." cümlesini kurma cüretini gösterdiler.
Bu cümleyi kimin kurduğunun ya da mesleğinin bir önemi yok! Önemli olan bu düşünceye sahip milyonlarca erkeğin olması. Daha fazlası da var. Çalışan kadının erkeğine yetemeyeceğini de söylediler. Erkeğine yetmek neydi?
'Neden kadınların iş hayatında olmasından bu kadar rahatsız oluyorsunuz?' diye sormadan da geçmeyelim.
Ve son olarak diyoruz ki; erkeklerin sorun olarak gördüğü konular kadınlar için sorun değilse bu konu hakkında kimse konuşmamalı!
Bırakın da kadınlar kendi bedenleri ve hayatlarıyla ilgili konuları kendileri konuşsun!
Siz neler düşünüyorsunuz?