Bakmasını, görmesini bilene kedilerden öğrenilecek çok şey vardır. 1. Bilmediğimiz şeylere karşı temkinli yaklaşmalıyız, her şey her zaman umduğumuz gibi çıkmayabilir 2. Hayatta bir şeyi elde etmek istiyorsan, başkalarından beklemek yerine kendi işini kendin görmelisin 3. Hayatta insanın en büyük düşmanı aslında kendisidir 4. Hayat bize beklenmedik sürprizler yapabilir, her şeye karşı hazırlıklı olmalıyız 5. İstediğimiz bir şey ayağımıza kadar gelmişse peşini bırakmamalıyız 6. Farklılıklara hoşgörü göstermesini bilmeliyiz 7. Denemekten asla yorulmamalıyız 8. İhtiyaçları olduğunda dostlarımıza "el vermekten" kaçınmamalıyız 9. Öğretilmiş düşmanlıkları aklımızla ve sevgimizle yenebiliriz 10. Yeni şeyler denemekten korkmamalıyız 11. Üzerine kararlılıkla gitmemiz halinde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur 12. Atacağımız adımları önceden iyi hesaplamalıyız 13. Hayattaki gerçek dostlarımızı ve düşmanlarımızı iyi tanımalıyız 14. Başarısızlıklar karşısında hemen pes etmemeliyiz 15. Hayır demesini bilmeliyiz 16. Bilmediğimiz şeyleri bir bilene sormakta sakınca yoktur 17. Son olarak bu hayatta sevdiklerimizi ne pahasına olursa olsun korumalıyız