Tekirdağ’da afet ve acil durumlara karşı vatandaşlarda farkındalık sağlayarak gönüllülük bilincini oluşturmak amacıyla Tekirdağ Afet Gönüllüleri (TAG) Projesi hayata geçirildi.
Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Tekirdağ Afet Gönüllüleri (TAG) Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında tanıtım toplantısı düzenlendi. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen ve Tekirdağ İl AFAD Müdürü Recep Erol ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ile Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener’in konuşma yaptığı toplantıda, projeye kayıt yaptıran vatandaşlar ve mahalle muhtarları bilgilendirildi.
TAG Projesi ile afet ve acil durumlara karşı afetlere karşı farkındalık oluşturularak bireysel önlem alınması, gönüllü bireylere eğitim verilerek afet ve acil durumlarda profesyonel ekiplere destek olunması, afetlerin altın saatleri olarak kabul edilen ilk 72 saat içerisinde, her mahallede halkı doğru bir şekilde yönlendirecek çekirdek ekiplerin kurularak, bu ekipler vasıtasıyla basit arama ve kurtarma, yangın, ilk yardım ve haberleşmenin yapılmasının hedeflendiği proje, Süleymanpaşa ilçesinde başlatıldı. Proje ilerleyen zamanlarda diğer ilçelerde de devam edecek.
Proje kapsamında Süleymanpaşa mahalle muhtarlarıyla toplantılar yapılarak her mahalleden 10 kişilik gönüllü bireyler tespit edildi ve kayıtları yapıldı. Kaydı yapılan 145 afet gönüllüsünün 12-16 Nisan 2018 tarihleri arasında eğitimlerine başlanacak. Eğitimlerde gönüllülere, Tekirdağ’ın afetselliği, temel afet bilinci, temel ilkyardım, temel yangın bilgisi ve telsiz sistemleri ve kullanım bilgisi eğitimleri verilecek.
Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Süleymanpaşa ilçesi 100.Yıl, Gündoğdu-Turgut ve Değirmenaltı Mahallelerinde konulan Afet Konteynerlerinin içerisinde bulunan kurtarma malzemeleri, uygulamalı olarak gönüllülere anlatılacak. Eğitimler AFAD, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve TRAC eğitim uzmanları tarafından gerçekleştirilecek. Eğitimler sonucunda yapılacak sınav sonucunda başarılı olan gönüllülere sertifika ve kimlik verilecek.
Tekirdağ Afet Gönüllüleri Projesi hayata geçti - Son Dakika Haberler
Popular Articles
- 17 Aug Android TV Box nedir? Hangisini almalıyım?
- 10 Jul Çakarlı Araç Kullanıp Ceza Yiyen Gencin Annesi Hızını Alamayıp Çakarlı Lambayı Oğlunun Üstünde Parçaladı
- 08 Aug İnternette En İyi Performansların Sergilendiği Akademi Ödülleri
- 09 Aug Sakaryada balıkçılar kısmi avlanma izniyle denize açıldı
- 26 Jul DLSS Artık 200 Oyunda/Uygulamada Kullanılabilir; Steelrising, Yüzüklerin Efendisi Gollum RTX’i de Destekleyecek
Latest Articles
- 18 Aug Amazon Büyük Hint Festivali Mutluluk Yükseltme Günleri İndirimi: Diwali için En İyi Teknoloji Hediye Fikirleri
- 08 Aug Twitch’in aylık izleyici sayısı 100 milyona ulaştı
- 12 Jul Google Trends, son güncellemeyle yeni bir tasarıma kavuştu
- 17 Aug 2024ün En İyi Waffle Makineleri
- 20 Jul Beşiktaşın yeni teknik direktörü van Bronckhorst: Kupalar kazanmak için buradayım
Other Articles
- Beyin tümöründe çığır açacak adım: Sadece kan tahliliyle...
- Kediciğin Seksi dansı! Adnan Hocayı göz hapsine aldı
- Konyada 9 kişinin yaşadığı evde patlama yaşandı
- Sağlık Bakanlığına 18 bin kişi daha alınacak
- Call of Duty: Black Ops 4ün Bölünmüş Ekran Özelliği Geri Gelecek