Resim modu |
Standart |
Parlaklık 200 nit |
58 |
120 nit parlaklık |
36 |
Parlaklık 100 nit |
29 |
Parlaklık 80 nit |
23 |
Parlaklık 50 nit |
12 (min. 19 nit) |
Zıtlık |
70 |
Renk Sıcaklığı/Renk Alanı |
Yerel/Otomatik veya BT709 |
Oyun ve Uygulamalı
Word’de yazarken iki belgeyi yan yana koyması kolay olan 32 inçlik monitörlere kısmen sahibim ve elektronik tablolar minimum kaydırma ile görüntülenebilir. Web sayfaları, fare tekerleğinin çok az kullanımıyla da görülebilir. Ve çevrimiçi olarak bulunan bilgilere başvurmam gerektiğinde bir belgenin yanında bir sayfa tutabilirim.
GM32-FQ ile ilgili tek yorumum, herhangi bir 32-inç QHD monitör için yapacağımın aynısı – piksel yoğunluğu. 93ppi, küçük metinleri net bir şekilde okumak ve grafiklerde ince ayrıntıları işlemek için yeterli olsa da, alışık olduğum bir çözünürlük olan Ultra HD değil. Genişletilmiş renk, video ve fotoğraf düzenlemeye yardımcı olur çünkü ekstra renk doygunluğu netlik algısına katkıda bulunur. Günlük işlerimde bir sRGB monitör kullanıyorum ve Cooler Master’ın ekstra gücünü ve tonunu görmek çok kolay.
Oyun oynamak başka bir hikaye. Hareket çözünürlüğü kritik faktör haline gelir ve bu metrikte 165 Hz’deki QHD, 144 Hz’deki Ultra HD’ye üstün değilse de eşittir. GeForce RTX 3090 ekran kartından gördüğüm gerçekçi kare hızları, QHD’de 150-165 fps ve Ultra HD’de 100-110 fps’dir. Bu, görsel bir fark yaratmak için fazlasıyla yeterli. QHD hala çözünürlük ve hız arasındaki en iyi dengedir.
GM32-FQ’nun giriş gecikmesiyle ilgili hiçbir sorunu yoktur. Ultra HD ekrana kıyasla daha hızlı kontrol tepkisini algılayabilirim. Amacım daha doğruydu, daha yüksek parça oranlarıyla kanıtlandı. Doom Eternal’ın Sürü modu. Çok yetenekli bir oyuncu değilim, ancak bazı monitörler yeteneklerime diğerlerinden daha uygun. GM32-FQ daha iyi oynamama yardımcı oldu.
HDR karışık bir çantaydı. GM32-FQ, GM27-FQS’den daha iyi bir HDR görüntüsüne sahip ancak oraya ulaşmak için fazladan bir adım atmanız gerekiyor. Parlaklık kontrolü yalnızca HDR modunda etkin kalmakla kalmaz, aynı SDR ayarını da devralır. Yani, ateş ettiğimde Call of Duty İkinci Dünya Savaşı, Tam etkiyi elde etmek için parlaklığı maksimuma çıkarmam gerekiyor. Orada daha fazla kontrast yok, ancak resim 200 nit tepe değerine ayarlandığında olduğundan daha fazla çıkıyor. HDR rengi her açıdan mükemmel. Ayrıntılar, oyun içi HDR ayarlarını değiştirmeye gerek kalmadan iyi bir şekilde işlenir. Kırmızılar özellikle güçlüdür, ancak yeşiller ve maviler de parlar.
Video işleme çoğunlukla iyi, ancak fareyi hızlı hareket ettirirken biraz yumuşaklık fark ettim. Bu, zayıf bir aşırı hız sayesindedir. Sadece en düşük ayarda kullanabildim; daha yüksek herhangi bir şey, çözünürlüğü soyan gölgelenme üretti. Düşük ayar, neredeyse hiçbir telafi uygulamaz, bu nedenle hareket bulanıklığı görünür. Kişisel oyun deneyimimden uzaklaşmak için yeterli olmadı ama daha gelişmiş bir oyuncuysanız satın almadan önce denemenizi tavsiye ederim.