![PhonePe, Uygulaması Üzerinden Gelir Vergisi Ödeme Özelliğini Başlattı](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-01:49/PhonePe, Uygulaması Üzerinden Gelir Vergisi Ödeme Özelliğini Başlattı.jpg)
Dijital ödemeler ve fintech platformu PhonePe Pazartesi günü, uygulaması aracılığıyla gelir vergisi ödeme özelliği başlattı.
PhonePe, şahısların ve işletmelerin öz değerlendirme ve avans vergisini gelir vergisi portalına giriş yapmadan uygulama üzerinden UPI veya kredi kartıyla ödeyebileceğini söyledi.
Tutar, iki iş günü içinde vergi portalına yatırılacaktır.
Kullanıcılar, uygulamada oturum açıp “gelir vergisi” simgesini seçerek vergilerini ödeyebilir. Ardından, ödenecek vergi türü, değerlendirme yılı ve Kalıcı Hesap Numarası (PAN) ayrıntılarını seçmeleri gerekir. Toplam vergi tutarını girdikten sonra, kullanıcılar seçilen ödeme yöntemini kullanarak ödeme yapabileceklerdir.
Mükellefler, vergiyi ödedikten sonraki bir iş günü içinde onay olarak bir Benzersiz İşlem Referansı (UTR) numarası alacaklar ve ödeme için challan iki iş günü içinde hazır olacak.
PhonePe’de Fatura Ödemeleri ve Şarj İşi Başkanı Niharika Saigal, “Vergi ödemek genellikle karmaşık ve zaman alan bir iş olabilir ve PhonePe artık kullanıcılarına vergi yükümlülüklerini yerine getirmeleri için sorunsuz ve güvenli bir yol sunuyor… Bu, süreci hem basit hem de kolay hale getirdiğimiz için kullanıcılarımızın vergi ödeme şeklini değiştirecek.” PhonePe, özelliği etkinleştirmek için dijital B2B ödeme hizmeti sağlayıcısı PayMate ile ortaklık kurdu.
2015 yılında başlayan Walmart yan kuruluşu, yakın zamanda e-ticaret kardeşi Flipkart’tan ayrıldı. PhonePe’nin yaklaşık 50 crore kayıtlı kullanıcısı var ve işlemlerin yüzde 45’ini Bharat Fatura Ödeme Sisteminde (BBPS) gerçekleştiriyor. Şirket, 2017 yılında bir fintech oldu ve yatırım fonları ve sigorta ürünlerini piyasaya sürdü.