(Resim kredisi: iGame)
Z790D5 Flow’un beyaz PCB’den VRM soğutma bloklarının benzersiz dalgalı görünümüne kadar görünümü kasanızın içinde dikkat çekecek. Görmeye alışık olduğumuz keskin çizgiler yerine, çoğu soğutucunun ve örtünün kenarları, benzersiz bir tasarım için yuvarlatılmıştır. Tahtanın ayrıca monotonluğu kırmak için açık gri bir deseni var. Beyaz görünüm yeterli değilse tasarımın öne çıkmasına yardımcı olacak üç RGB bölgesi de (VRM, yonga seti ve sağ kenarın altında) vardır. Genel olarak anakartın görünüşünü beğendik ve kıvrımlı tasarımı rakiplerle karşılaştırıldığında gerçekten öne çıkıyor.
Turumuzun başlangıç noktası olan sol üst köşede, işlemciye güç sağlamak için iki adet 8 pinli EPS konektörüne (bir adet gereklidir) rastlıyoruz. Bunun altında, altındaki güç dağıtımını soğutan, ısı borusuna bağlı iki soğutucu bulunmaktadır. Dalgalı tasarım bazı gönye kesim modelleri kadar fazla yüzey alanı oluşturmasa da, kademeli ve dalgalı şekiller VRM’lerin sıcak çalışmasını sağladı (kısmen varsayılan olarak artan güç limitleri nedeniyle), ancak testlerimizdeki spesifikasyonlar dahilindeydi. Üstte, ilk RGB özelliği yansıtıcı yüzeyi çevreliyor ve “oyuncu kişiselleştirme” markasını gösteriyor.
Soket alanını geçtikten sonra, kolay erişim için üstte tek kilitleme mekanizması bulunan dört adet güçlendirilmiş DRAM yuvasıyla karşılaşıyoruz. Renkli listeler çoğu kullanıcı için yeterince yüksek olan DDR5-7800+(OC)’ye kadar destekler. Kapasite 192 GB olarak listeleniyor, dolayısıyla daha yüksek yoğunluklu, ikili olmayan bellek kitlerini de desteklediğini biliyoruz. DDR5-7200 kitimiz sorunsuz çalıştı, ancak kitin QVL listesinde olması ve listelenen sınırın oldukça altında olması nedeniyle bu kadarını bekliyoruz.
Üst VRM soğutucunun hemen üstünde ve sağ köşede, ilk ikisini (altı adet) 4 pimli fan/pompa başlığını buluyoruz. Her başlık PWM ve DC kontrollü cihazları destekler. İGamecenter yazılımı, BIOS’un yaptığı gibi fan hızını kontrol eder. Güç çıkışı teknik özelliklerde veya kılavuzda listelenmemiştir, bu nedenle başlıkları aşırı yüklememek için her biri için en az 1A//12W olduğunu varsaymak isteyeceksiniz. Ayrıntılar için Renkli’ye bir e-posta gönderdik ve geri bildirim aldığımızda makaleyi güncelleyeceğiz.
Sağ kenarda karşılaştığımız ilk öğe dört RGB başlığından biri; bu durumda 3 pinli bir ARGB. Gerisini bulacaksınız: başka bir 3 pinli ARGB, iki adet 4 pinli RGB ve kartın alt kenarı boyunca bir ARGB genişletme yuvası. Yine IGamecenter yazılımı entegre RGB’leri ve bu başlıkları kontrol ediyor. Daha sonra karta güç sağlayan 24 pinli ATX konektörü, ön paneldeki USB 3.2 Gen 1(5 Gbps) Type-C konektörü ve son olarak dört LED Hata Ayıklama ışığı gelir.
Dalgalı VRM soğutma bloklarının altında saklanan güç dağıtımı, 18’i Vcore’a ayrılmış olmak üzere toplam 20 faz olarak listeleniyor. Güç, 8 pinli EPS konektörlerden ve kaliteli bir Renesas RAA229131 denetleyiciden gelir. Oradan 18 Renesas ISL99390 90A SPS MOSFET’e gidiyor. Mevcut 1.620A, amiral gemisi işlemcimizi idare etmek için yeterlidir. MOSFET’ler yolunuza çıkmadan önce soğutma sisteminizin termal sınırlarına ulaşacaksınız.
Anakartın alt kısmı boyunca, soldan başlayarak, 12 sarı ses kapasitörlü ses bölümü ve Audio Nature etiketli Faraday kafesinin altında Realtek ALC1220 codec bileşeni gizleniyor. Son nesil amiral gemisi çoğu kullanıcıyı memnun edecektir. Ancak ben güncellenmiş 4000 serisi codec bileşeninin bu fiyat noktasındaki diğer pek çok kişi gibi kullanıldığını görmek isterim, ses kalitesinde bir fark fark edeceğiniz söylenemez.
Daha sonra, soğutucuların altına gizlenmiş PCIe yuvaları ve kullanılmayan yuvaları kapatmak için ortada çıkarılabilir bir plastik örtü var. Birincil grafik yuvası (üstte), ağır grafik kartlarından kaynaklanan yırtılmayı önlemek için takviye kullanır ve CPU bağlantılı PCIe 5.0 x16 yuvanızdır. Çıkarılabilir plastik örtünün altında bir PCIe 3.0 x1 yuvası ve başka bir tam uzunlukta yuva gizlidir, ancak bu, PCIe 4.0 x4’e kadar çalışır. Son olarak, alt panelde bir PCIe 4.0 x4 yuvası bulunur. Kısacası, ihtiyaç duymanız halinde yeterli boşluğa sahip çok sayıda genişletme yuvası bulunmaktadır.
PCIe yuvalarının çevresinde dört adet M.2 yuvası bulunur. sinir bozucu bir şekilde, anakartta PCIe 5.0 özellikli bir soket yok, ancak dört adet PCIe 4.0 x4 soketi çoğu kullanıcı için yeterince hızlı. Soğutucunun altındaki üst soket 110 mm’lik cihazları destekler ve CPU aracılığıyla bağlanır. Soketlerin geri kalanı bant genişliğini yonga seti üzerinden sağlıyor ve PCIe 4.0 x4 (64 Gbps) hıza kadar çalışıyor. Alttaki M.2 soketi M.2_4 aynı zamanda SATA tabanlı M.2 modüllerini de destekler. Yazılım tabanlı RAID, M.2 yuvalarında ve SATA bağlantı noktaları 1-4’te desteklenir (RAID0/1/5/10).
Tahtanın alt kısmında birkaç açıkta dikey başlık bulunur. Burada, ek RGB, USB, sistem fanı ve RGB açma/kapama düğmesi de dahil olmak üzere diğer seçeneklerle olağan olanı bulacaksınız. Aşağıda soldan sağa tam liste bulunmaktadır.
- Ön panel sesi
- (2) 4 pinli RGB
- COM bağlantı noktası
- RGB açma/kapama düğmesi
- ARGB Genişlemesi
- (2) USB 2.0 başlıkları
- Şasi fan başlığı
- Hoparlör
- Ön panel
- Şasi fan başlığı
Z790D5 Flow’un arka GÇ plakası anakarta önceden takılı olarak gelir. Okunması kolay, siyah etiketli gri bir arka plan kullanır. Sol tarafta, Clear CMOS düğmesi ve BIOS Flashback düğmesi vardır ve ilgili USB bağlantı noktası doğrudan sağdadır. Sırada dört adet USB 2.0 bağlantı noktası, DisplayPort ve HDMI bağlantı noktaları, iki adet 5 Gbps bağlantı noktası, üç adet 10 Gbps USB Type-A bağlantı noktası ve hızlı 20 Gbps Type-C yer alıyor. Yukarıda Realtek 2.5 GbE bağlantı noktası, Wi-Fi 6E anteni ve ses yığını (beş analog ve S/PDIF) bulunmaktadır. Burada sıra dışı bir şey fark etmedik.
DAHA FAZLA: En İyi Anakartlar
DAHA FAZLA: Anakart Nasıl Seçilir
DAHA FAZLA: Tüm Anakart İçeriği