![Muratlı Barajı çöplüğe döndü: Atıkların önüne geçilmezse barajın ömrü kısalacak](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-12:07/Muratlı Barajı çöplüğe döndü: Atıkların önüne geçilmezse barajın ömrü kısalacak.jpg)
Doğu Karadeniz'de yer alan Artvin yoğun yağışların esiri oldu. Borçka ilçesine yağan kuvvetli sağanak sele neden oldu. Muratlı Barajı'nda kirli tabakaya neden olan sel yetkililer tarafından temizlenmeyi bekliyor. Borçka Belediye Başkan vekili Hüseyin Aksu'nun yaptığı açıklamaya göre, atıkların önüne geçilmezse barajın ömrü kısalacak.
Borçka ilçesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan selin ardından derelerin ve Çoruh Nehri’nin getirdiği ağaç parçaları, hafriyatlar ve çamur yığını Muratlı Barajı’nda yoğun bir tabaka oluşturdu.
Gürcistan sınırında bulunan Muratlı Barajı'na derelerin taşması ile ağırlıklı olarak çevre köylerden gelen tomruk ve odun parçaları, barajın zaman zaman enerji üretimini de aksattığı öğrenildi.
Bodrum’da barajlar kapatıldı MUSKİ açıklama yaptı
Borçka Belediye Başkan vekili Hüseyin Aksu, yaptığı açıklamada “Köylerimizde ve nokta yerlerden gelecek olan atıkların önüne geçilmezse barajın ömrü azalacak. Milli servetimiz olan santralin durması enerji kaybına ve barajın ömrünün kısalmasına sebebiyet veriyor.
Milli servetimizin kirlenmesi, kirletilmesi bizi de üzüyor. Bu doğal bir afetten kaynaklı bir durum. Kötü görüntü halkımızı ve gelen misafirlerimizi de üzüyor” ifadelerini kullandı.