![Kapıyı bacayı kapatın! Bu ilde olanlar evden dışarı çıkmasın: Su seviyesi 5 metre birden yükseldi](https://kilalu.blog/news/2024-08-01-06:55/Kapıyı bacayı kapatın! Bu ilde olanlar evden dışarı çıkmasın: Su seviyesi 5 metre birden yükseldi.jpg)
Şiddetli sağanak yağışların ardından o ilimizde su seviyesi 5 m birden yükseldi. Kapınızı bacağınızı sıkı sıkı kapatın! Bu ilde olanlar evden dışarı adım bile atmasın. Aksi halde olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. İşte konuya ilişkin detaylar…
Uzun zamandır beklenen yağışlar dün itibariyle etkisini tam anlamıyla göstermeye başladı. Öyle ki bazı illerimizde sağanakla kardan dolayı sel, deniz tartışmaları yaşanırken Bartın Irmağı’nda ise su seviyesi 5 metre yükseldi. Su seviyesinin ani yükselişinden dolayı bölgede gezi teknelerinin bağlandığı iskele sular altında kaldı.
Dün, özellikle de Karadeniz bölgesinde sağanak yağışlar görülürken Bartın, yo işlerden oldukça etkilenen illerden biri oldu. Aşırı yağış sonrasında Bartın Irmağı’nın su seviyesi 5 metre yükseldi. Bu yükselme sonucunda ise ırmağın gezi teknelerinin bağlandığı iskele sular altında kaldı.
Edinilen bilgilere göre bartın'da dünden itibaren metrekareye 35 kilogram yağış düştü. Yalnızca ırmak değil, Çağlayan piknik alanı da su ile doldu. Aşırı yağıştan dolayı bölge araç ve yaya trafiğine kapatılırken İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, polis ve belediye ekipleri herhangi bir taşkın riskine karşı ırmak boyunca kontrollerini sağladı.
Bunların yanı sıra Kabagöz, Akçalı, Tabanözü, Epçiler, Hasanlar, Alibaş, Fırınlı ve Sipahiler köylerini Bartın’a bağlayan köprü ulaşıma kapatıldı.
Bartın Valisi Nurtaç Arslan ve Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu bölgeye gelerek incelemelerde bulundular. Vali Arslan, yağışın etkisini kaybetmesiyle beraber ırmaktaki su seviyesinin düşeceğini, ırmaktaki suyun denize akışının hızlı olduğunu aktardı.