Faturada yeni dönem başlangıç tarihi belli oldu. 2022 yılı ve sonrasındaki fatura dönemleri için brüt satışı 3 milyon ve üzerinde olan mükellefler için e-fatura döneminde son başvuru tarihinin 1 Temmuz olduğu açıklandı. Birçok sektörü kapsayan açıklamalar kapsamında elektronik defter uygulaması içinde o tarih işaret edildi. İşte yeni fatura süreci hakkındaki açıklamalar…
Mükellefler için geçerli olan elektronik fatura aşamasındaki geçiş sürecinde e-fatura dönemi için nefesler tutuldu. Kağıt faturalar tarih oluyor. Vergi dairelerinin 565 sayılı Vergi Usul Kanunu genel tebliğ kapsamında yaptığı değişiklik ile birlikte hemen hemen tüm sektörlerde e-fatura kullanımının zorunlu olduğu belirtildi. İşte yeni fatura süreci hakkındaki açıklamalar…
E-fatura dönemi için açıklamalar yakından takip edilirken tüm sektörlerde geçerli olacak yeni uygulamanın 1 Temmuz 2023 tarihinde Hayata geçirileceği duyuruldu. Elektronik fatura ve e- defter uygulamasına geçiş için yapılan açıklamalarda yakından takip ediliyor.
2020 ve 2021 yıllarında 4 milyon TL brüt geliri olan mükellefler ile 2022 sonrası hesap döneminde 3 milyon TL'yi Aşan mükellefler için elektronik faturaya geçilmesi zorunlu tutuldu. 2022 yılından sonraki hesap Döneminde ise toplam cirosunun 500 bin TL ve üzerine ulaşan kişilerin e-ticaret faaliyetlerinde bulunan mükelleflerinin 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle e-faturaya geçiş yapacak aktarıldı.
Brüt satışlar kapsamında elektronik fatura ve elektronik arşiv fatura sistemlerine geçiş için başlangıç tarihinin 1 Temmuz 2023 olduğu aktarıldı. Elektronik defter uygulaması için belirlenen süre ise 1 Ocak 2024 olarak açıklandı.