![Sıfır sermayeyle dünyanın parasını kazanıyorlar! Çay ve fındığa yeni rakip](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-13:01/Sıfır sermayeyle dünyanın parasını kazanıyorlar! Çay ve fındığa yeni rakip.jpg)
Ev kadınları için sermayesiz yeni iş imkanı yaratıldı. Ekonomik getirisi büyük olan bu iş için kadınlar akın akın başvuru yapıyor. Ne çay ne zeytin… Kilosu 80 liradan satılıyor! İş ise çok basit
Manisa’da, genellikle kadınların topladığı çitlembik hasadı başladı. Demirci ilçesinde, ilçe merkezi ve kırsal mahallelerdeki dağlık arazilerde her yıl eylül ayında gerçekleştirilen çitlembik hasadı, ekonomiye katkı sağlıyor.
KİLOSU 50 İLA 80 LİRADAN SATILIYOR SATILIYOR
Sabahın erken saatlerinde traktörlerle araziye çıkan kadınlar, topladıkları çitlembikleri çuvallara doldurarak evlerine taşıyor. Yapraklarından ayrılan çitlembikler, yıkandıktan sonra güneşte kurutuluyor. Kurutulan ürün, kilogramı 50 ila 80 lira arasında tüccarlara satılıyor.
İLAÇ, GIDA VE KOZMETİK ALANINDA KULLANILIYOR
Demirci İlçe Tarım ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt, ilçede 22 milyona yakın çitlembik ağacı olduğunu belirtti ve ağaç sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Şenyurt, çitlembik üretiminin kozmetik, gıda ve ilaç sanayisinde kullanıldığını ifade etti.
Sevinçler Mahallesi Muhtarı Halil Yetiş ise çitlembiğin bölgenin önemli bir geçim kaynağı olduğunu vurgulayarak, sadece mahallelerinden bu yıl 50 ton çitlembik toplanmasını beklediklerini söyledi. Çitlembik toplayan Serap Yetiş ise günde 2 çuvala yakın çitlembik topladıklarını ve bunun bir kısmını çerez olarak ayırdıklarını, bir kısmından ise kahve yaptıklarını belirtti. Ayrıca, çitlembiğin ilçe kadınlarına önemli bir gelir kaynağı sağladığını da ifade etti.