![7 liradan alıp 1.500 TLye satıyorlar! Dünyanın her yerine ihraç ediyorlar: Köylü ekmeğini taştan değil o ağaçtan çıkarıyor](https://kilalu.blog/news/2024-07-29-22:21/7 liradan alıp 1.500 TL'ye satıyorlar! Dünyanın her yerine ihraç ediyorlar: Köylü ekmeğini taştan değil o ağaçtan çıkarıyor.jpg)
Hatay'da bölge halkının topladığı o bitki tüm dünyaya ihraç ediliyor. Köylünün geçim kaynağı olan bitki, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra 7 TL'ye toptancıya satılıyor. Dünyaya satış fiyatı ise 200 katından daha fazla...
Hatay Samandağ ilçesine bağlı Kapısuyu Mahallesi'nde yaşayanlar defne yapraklarını toplayarak geçimlerini sağlıyor. Kendi arazilerindeki defne ağaçlarından yaprakları toplayan köylüler, kurutma ve ayıklama işlemlerinden sonra balyalama yaparak defne yapraklarını dünyaya ulaştırıyor.
Köylüler topladıkları defne yaprağının kilosunu toptancıya 7 TL'ye satarken, yaprakların işlenmesinin ardından fiyatı 1.500 TL'ye çıkarak dünyaya satılıyor.
Defne yaprağı toplayan 50 yaşındaki Halil Keser, "Yaprak birçok ilaç ve kozmetik ürününde kullanılıyor. Defne yaprağının tohum verenini kesmeyiz çünkü meyve verdiği için daha sonra işleniyor. Meyve vermeyen dalı ise kesip satıyoruz.
Kilosunu 7 TL'den toptancıya veriyoruz, onlar da fabrikada işleyip dünya ülkelerine kilosunu bin 500 TL'ye kadar satıyor. Bizim geçim kaynağımız buradan. Yorucu iş olmasına rağmen ekmeğimizi buradan çıkardığımız için yapıyoruz." şeklinde konuştu.