![O köy elektriğe para vermiyor! Temiz enerjiyi artık kendileri üretecek](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-12:18/O köy elektriğe para vermiyor! Temiz enerjiyi artık kendileri üretecek.jpg)
2023 ORKÖY çalışma programı çerçevesinde Bolu'nun Mudurnu ilçesi Alpagut köyünde 6 ailenin evine Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi projesi yapıldı. Bu sayede aileler temiz enerji üreterek enerji tüketebilecekler.
Bolu'nun Mudurnu ilçesi Alpagut köyünde 6 aile 2023 ORKÖY çalışma programı çerçevesinde temiz enerji programı ile kendi elektriklerini üretecekler.
Proje çerçevesinde köyde 6 haneye toplam 420 bin lira ORKÖY kredi desteği sağlandı. Verilen kredinin yüzde 20’si olan 84 bin lira hibe olarak verildi.
Kalan kredi tutarı faizsiz olarak 7 yıl vade ile geri ödenecek. Bu projeden faydalanan orman köylüleri tükettiği elektriği temiz enerji olarak kendi üretecek.
Hanelere kurulan 2, 3 ve 5 kW’lık GES sistemi ile vatandaşlar ürettiği elektriğin fazlasını alım garantili olmak üzere satacak.
Ay sonunda ise kullanılan elektriğin bedeli düşüldükten sonra üretilen elektriğin parası vatandaşların hesaplarına aktarılacak.