![O ildeki vatandaşlar sakın sokağa çıkmayın! Ayılar şehre indi: Sokaklarda çöpten besleniyorlar](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-20:26/O ildeki vatandaşlar sakın sokağa çıkmayın! Ayılar şehre indi: Sokaklarda çöpten besleniyorlar.jpg)
O ilde yaşayan vatandaşlar kapınızı, pencerenizi kapatın! Sokağa çıkarken dikkatli olun! Ayılar şehre indi, sokaklardaki çöplerden beslenmeye başladı! O anlar böyle görüntülendi...
Türkiye'nin kış turizminin can damarı olan Kars'ın Sarıkamış ilçesi, geniş sarıçam ormanları ve doğal güzellikleriyle bilinirken, ilginç bir kış manzarasıyla dikkat çekiyor. Sarıkamış'ta yaşayan bozayılar, yaz aylarında beslenmek amacıyla Artvin'in Şavşat ilçesi kırsalına giderken, kışın uzun bir uykuya dalmak üzere tekrar Sarıkamış'a geri dönüyor.
Bu dönem öncesinde kış uykusu için hazırlık yapan bozayılar, ilginç bir beslenme alışkanlığı edinmiş durumda. Sarıkamış'ın Tepe Mahallesi'nde bulunan TOKİ konutlarının çevresine gelen bozayılar, çöp konteynerlerini devirerek karınlarını doyuruyor.
Ayıların bu alışkanlığına alışan Yavuz Ural, ayıların Sarıkamış'ta sürekli dolaştığını belirterek, "Ayılar her gün çöplere geliyor, evcil duruma geldiler. Vatandaşlardan korkmuyorlar, araçlar gelince çöpleri alıp dereye gidiyor, onu yedikten sonra tekrar geliyorlar. Sarıkamış'ın mahallelerini geziyorlar, akşamları çöplerden yiyecek yiyip sabah hava aydınlanınca ormana geri dönüyorlar" şeklinde konuştu.