![Türk öğrencilerin robotu ABDde yarışacak](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-00:22/Türk öğrencilerin robotu ABD'de yarışacak.jpg)
İstanbul'daki özel bir lisenin öğrencilerinden oluşan "Adroit Androids 6025" takımı, uluslararası robotik yarışması için ABD'ye gitti.
"Adroit Androids 6025" takımı, FİRST Vakfı'nın uluslararası robotik yarışmasında ürettikleri robot projeleriyle yarışacak.
Öğrencilerden Eda Özkabaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kendi imkanlarıyla hazırladıkları "Dalton" isimli robotlarıyla ABD'deki yarışmada Türkiye'yi temsil etmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.
Özkabaş, yarışmanın Teksas bölümünde 66 takımın hazırladığı robotlarla mücadele edeceklerini ifade ederek, başarıya ulaştıkları takdirde bir üst seviyeye çıkacaklarını kaydetti.
Yarışma kapsamındaki takımların robotlarına farklı görevler ve konular verildiğine dikkati çeken Özkabaş, "Eskiçağda kaleler ve engeller vardı. Bizim robotumuz o engelleri aşabiliyor. Robotumuz kendi kendini kaldırarak, barfiks çekebilecek konuma geldi. Aynı zamanda topları toplayabiliyor ve atabiliyor. Şu anda bize verilen görevleri tamamlamış durumdayız. Güzel başarılar elde edeceğimize inanıyoruz" diye konuştu
Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)
![Türk öğrencilerin robotu ABD'de yarışacak](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2016/03/08/robot_6231.jpg)