![Adanada sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar](https://kilalu.blog/news/2024-07-29-22:20/Adana'da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar.jpg)
Adana'da geleneksel Türk el sanatlarıyla ilgilenen, kağıt, ahşap ve metal oymacılığı yapan İsmail Erdem, kuru yaprakların üzerine hat yazıları, hayvan figürleri ve çeşitli motifler işliyor.
Bir kamu kurumunda çalışan kimya mühendisi İsmail Erdem, küçük yaştan itibaren resimle ilgilenmeye başladı.
Üniversite yıllarına kadar pastel ve kara kalem resimler yapan Erdem, yüksek öğretim sırasında tezhip, seramik, hat ve geleneksel Türk el sanatları kurslarına katılarak bir süre kağıt, ahşap ve metal oymacılığı yaptı.
Öğrenci yurdunda kalırken merdivenlere dökülen yapraklardan esinlenerek bu yapraklara desen çizip, oyma fikri aklına gelen Erdem, mezuniyetinin ardından yaprak oymacılığı üzerine yoğunlaştı.
Özellikle kauçuk, taflan, difenbahya gibi bitkilerin yapraklarını özel muamelelerle kurutup, üzerine yine farklı yöntemlerle aktardığı desenleri kretuar bıçağı yardımıyla işleyen Erdem, bıçakla oyma sırasında yaprağın nem kaybedip şeklinin bozulmaması için kimi zaman saatlerce eserin başından kalkmadan çalışıyor.
Erdem, "Daha çok Arap harflerini ve bizim Türklere ait olan, öz benliklerinden gelen geleneksel Türk sanatlarına ait olan motifleri kullanıyorum. Bu motiflerden ayrıca esinlenerek ortaya koyduğum desenleri de oymaktayım. Geleneksel veya modern tarzda da insanların çektiği güzel fotoğrafları oyuyorum." dedi.
Erdem, "Tabii bu iş, çok zor ve meşakkatli. Yaprağı oyduğun zaman desen bitene kadar yerinden kalkmamak lazım. Çünkü kestiğiniz taraf ısı çektiği için nem kaybı oluyor, o kısımda yaprak büzülüp şekil kaybedebiliyor. Yaprak oymada 'bir gün yarısı, ertesi gün kalanını çalışayım' diye bir şey yok. Oturduğunuz zaman o desen oyulana kadar yaprağın başından kalkmamanız lazım. Hiç kalkmadan 20 saat oturduğum çalışmalar mevcut." diye konuştu.
Günün önemli gelişmeleri VİDEO
Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)
![a Adana'da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2019/01/26/1234_3135.jpg)
![a Adana'da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2019/01/26/1234_2592.jpg)
![a Adana'da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2019/01/26/1234_863.jpg)