Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı köyündeki kaplıca, kışın manda ve atlara ev sahipliği yapıyor.
Güroymak'a 7 kilometre uzaklıktaki Budaklı köyünde bulunan ve 40 derece sıcaklıktaki suyuyla özellikle yaz döneminde şifa arayan yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Budaklı kaplıcası, kışın ise manda ve atların uğrak yeri haline geliyor.
Kış mevsiminin çetin geçmesinden dolayı köyde ahırlardan çıkamadığı için kirlenen hayvanlar, sahipleri tarafından temizlenmek için belirli aralıklarla kaplıcaya götürülüyor.