![Faruk Öztürkün şaşırtan başarı hikayesi](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-12:26/Faruk Öztürk'ün şaşırtan başarı hikayesi.jpg)
Avrupa ikincisi olan bedensel engelli milli sporcu Faruk Öztürk'ün başarı hikayesi görenleri hayrete düşürüyor.
Antalya'nın Kepez ilçesinde Elazığlı bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Faruk Öztürk, belindeki sorun nedeniyle geçirdiği ameliyatın ardından felç kaldı.
Yaşamına bedensel engelli olarak devam eden Öztürk, ilkokulun ilk üç senesinde annesinin sırtında okula gitti.
Daha sonra alınan tekerlekli sandalye ile okul yaşamını sürdüren Öztürk, bir yandan da spor hayatına başladı. Öztürk, 4 yıl süren tekerlekli basketbolun ardından, eğitim gördüğü Hüsniye Özdilek Ticaret Meslek Lisesi'nde bir yıl önce başladığı halterde küçük yaşına rağmen büyükler kategorisinde yarışarak Türkiye dördüncüsü oldu.
Macaristan'da düzenlenen Bedensel Engelliler Avrupa Şampiyonası'nda gençlerde 88 kiloda 125 kilo kaldıran 17 yaşındaki milli sporcu, Avrupa ikincisi olarak büyük başarıya imza attı.
Faruk Öztürk, Türkiye'yi yurt dışında temsil ederken madalya kazanmanın güzel bir duygu olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Hedefim 2020'deki Yaz Olimpiyatları'na gitmek. Orada da iyi dereceler elde etmek istiyorum. Bunun için çalışmaya devam edeceğim. Ancak destek gerekiyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den bana sahip çıkmalarını istiyorum."
Anne Ayşe Öztürk de dört çocuğunun en küçüğü olan Faruk'un iki aylıkken geçirdiği ameliyat sonucu felç kaldığını aktararak, birçok doktora götürmelerine rağmen oğlunun tedavi edilemediğini söyledi.
Okul çağı gelince oğlunu sırtında taşıyarak okula götürmeye başladığını anlatan Öztürk, "Bazen günde 8 defa okula gidip gelmek zorunda kalıyordum. Yeter ki çocuğum yerde kalmasın, üzülmesin istedim. Üç sene sırtımda okula getirip götürdükten sonra tekerlekli sandalye aldık" diye konuştu.
![Faruk Öztürk'ün şaşırtan başarı hikayesi](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kralspor/2015/12/02/faruk-ozturkun-sasirtan-basari-hikayesi_001.jpg)
![Faruk Öztürk'ün şaşırtan başarı hikayesi](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kralspor/2015/12/02/faruk-ozturkun-sasirtan-basari-hikayesi_002.jpg)
![Faruk Öztürk'ün şaşırtan başarı hikayesi](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kralspor/2015/12/02/faruk-ozturkun-sasirtan-basari-hikayesi_003.jpg)
![Faruk Öztürk'ün şaşırtan başarı hikayesi](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kralspor/2015/12/02/faruk-ozturkun-sasirtan-basari-hikayesi_005.jpg)