![Yılmaz Özdile göre 3. Köprü Atatürkün projesiydi](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-17:51/Yılmaz Özdil'e göre 3. Köprü Atatürk'ün projesiydi.jpg)
Yılmaz Özdil Atatürk'ü anlattığı yazısında ilginç bir detay paylaştı..
Sözcü yazarı Yılmaz Özdil Çanakkale'den başlayarak Kurtuluş Savaşı'na ve oradan İzmir ile İstanbul'un işgalden kurtulmasına kadar anlattığı Atatürk'ün kahramanlıklarla dolu hikayesinde ilginç bir ayrıntıdan bahsetti.
Özdil'in ifadelerine göre, Atatürk Samsun'a doğru yola çıktığında İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e dönük yüzüne dürbünle uzun uzun baktı ve yanındaki Hüsref Gerede'ye döndü ve "Memleketi kurtarınca hatırlatın, buraya bir köprü dikeyim" dedi..
Sözcü yazarının aktardığına göre Atatürk'ün "Köprü dikeyim" dediği bölge İstanbul Boğazı'nın en kuzeyi, bugün Kuzey Ormanları olarak adlandırılan bölge, yani Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ta kendisi..
İşte Yılmaz Özdil'in yazısındaki o ayrıntı:
19 Mayıs… İstanbul zaten işgal altındaydı, İzmir de işgal edilince, Anadolu’da milli mücadele başlatmaya karar verdi, İsmail Hakkı kaptana çekil sen şöyle kenara dedi, Bandırma vapurunun dümenine geçti, Karadeniz’e açılırken, Refet Bele’ye dürbünü getir diye emir verdi, kuzey ormanlarına baktı, Hüsrev Gerede’ye döndü, memleketi kurtarınca hatırlatın buraya bi köprü dikeyim dedi, Samsun’a çıktı.
Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu son kaynağı birlikte yaptı VİDEO
TÜBİTAK'ın uydusu 3. Köprü'yü uzaydan görüntüledi VİDEO
![Yılmaz Özdil'e göre 3. Köprü Atatürk'ün projesiydi](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2016/03/18/yilmaz-ozdil_3221.jpg)
![Yılmaz Özdil'e göre 3. Köprü Atatürk'ün projesiydi](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2016/03/18/yavuz-selim_5715.jpg)