![Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-04:49/Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız.jpg)
Çocuklarının kandırılıp dağa götürüldüğünü belirten aileler, "Güvenlik güçlerine teslim olun" çağrısı yaptı.
Diyarbakır annelerinin, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşmak için HDP İl Başkanlığı binası önünde başlattığı oturma eylemi sürüyor.
Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan ailelerin 3 Eylül 2019'da başlattığı evlat nöbeti, 828'inci gününde devam etti.
İzmir'den 7 yıl önce 19 yaşında kandırılarak dağa götürülen oğlu Abdulkadir için Tekirdağ'dan gelerek eylem yapan Esmer Kaman, evladından 7 yıldır haber alamadığını söyledi.
Kaman, "Devletimize çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Onlar bizim arkamızda ve yanımızda var oldukça anne ve babalar olarak evlatlarımıza kavuşacağız." dedi.
Kaman ,oğluna seslenerek, "Oğlum dön. Seni kandırıyorlar. Korkma, devletimize, askerlerimize teslim ol. Dönenler ailelerine kavuştu. Sen de dön." ifadelerini kullandı.
Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız VİDEO
Van'ın Gürpınar ilçesinden gelerek oğlu Mikail'e kavuşmak için eylem yapan baba Yusuf Erdinç de oğlunun Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okurken kandırılarak dağa götürüldüğünü belirtti.
"HDP evladımı benden kopardı. Kalem yerine eline silah verdiler. Oğlumun peşini bırakmayacağım. Ölünceye kadar burayı terk etmeyeceğim. Evladımı onlar için büyütmedim. Oğlum avukat olacaktı." diyen Erdinç, evladına kavuşana kadar eylemi sürdüreceğini aktardı.
Erdinç, oğluna güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulunarak, "Oğlum etrafına bak, HDP'li vekillerin çocukları var mı? Senin elindeki kalemi kırdılar. Bu reva mıdır? Senin yerin Türkiye Cumhuriyeti'dir." diye konuştu.
Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_9777.jpg)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_6186.jpg)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_8414.jpg)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_6166.jpg)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_3617.jpg)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_5165.jpg)
![a Diyarbakır anneleri: Evlatlarımıza kavuşacağız](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2021/12/08/diyarbakir-anneleri_3252.jpg)