![Dershanecilik tarihe karışıyor](https://kilalu.blog/news/2024-07-31-18:21/Dershanecilik tarihe karışıyor.jpg)
Özel öğretim kurslarının bu eğitim yılının sonunda kapatılmasıyla birlikte, dershanecilik faaliyetleri artık olmayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz günlerde özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı bildirmişti.
Yapılan duyuruda, "Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak." ifadesi kullanıldı.
Kurslar yalnızca devlet eliyle yürütülecek, özel sektör kurs veremeyecek. MEB’in girişimiyle, özel öğretim kurslarının bu eğitim yılının sonunda kapatılmasıyla birlikte dershanecilik tarihe karışacak.
Bakanlığın bünyesinde eğitim faaliyetlerine devam eden kurslar, daha çok geliştirilecek. Kapsamlı bir çalışmayla eğitim kalitesi arttrılacak olan kurslarda, özel eğitim metaryelleri kullanılacak.
![Dershanecilik tarihe karışıyor](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/kok/2019/01/30/1234_9993.jpg)