![Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-08:15/Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar.jpg)
Otizmli çocuklar, futbol, bisiklet, paten gibi sportif faaliyetler ile ahşap yapımına kadar uzanan mesleki eğitimler sayesinde kendilerine yetebilecekleri bir geleceğin kapısını aralıyor.
Otistik çocuğu olan ailelerin, çocuklarına yaşam boyu destek sağlanması amacıyla 2010'da kurulan Otizm Vakfı, yüzlerce çocuğa umut oldu.
Vakıfta, Spor Eğitim Merkezi, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile İş ve Mesleki Eğitim Merkezi'nde uzmanlar aracılığıyla otizmli bireylere temel yaşam becerileri ile mesleki yeterlilik eğitimleri veriliyor.
Bebeklik döneminden itibaren her yaştaki otizmli bireye destek sağlanan yaşam merkezinde, ayrıca çocukların duyularını harekete geçirmek amacıyla çalışmaların yapıldığı bir Ergo Terapi Ünitesi de bulunuyor.
Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan, yaptığı açıklamada, otizmin giderek yaygınlaştığına dikkati çekti.
"Günümüzde otizmin görülme sıklığı çok fazla diyen Çayan, şöyle konuştu: "Maalesef salgın bir hastalık gibi artıyor. Şu anda her 68 çocuktan birinde otizm görülüyor. Erkek çocuklarda bu 4-5 kat fazla. Bütün dünyada böyle, sadece bize özgü değil.
Modern yaşamla ilgili bir sıkıntı olduğu düşünülüyor. Belki birden çok sebebi de olabilir ama tam olarak neden kaynaklandığı henüz belirlenebilmiş değil. Tedavi edici bir ilacı yok. Tek ilacı eğitim. Otizmde yoğunlaştırılmış bireysel eğitimle sonuç alınıyor."
Otizmde destek eğitimlerinin çok önemli olduğuna işaret eden Çayan, bu konularda uzmanların yetiştirilmesi ve sayılarının arttırılması gerektiğini vurguladı.
Otizmli bireylerin bazen bir yönünün çok geliştiğini anlatan Çayan, özellikle görsel hafızalarının çok ileri olduğunu, genelde gördükleri araba plakalarını, modellerini ezberlediklerini ve müzik konusunda özel yeteneklere sahip olabildiklerini dile getirdi.
Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)
![Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2018/04/01/1234_5706_1.jpg)
![Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2018/04/01/1234_2608.jpg)
![Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2018/04/01/1234_4829_1.jpg)
![Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2018/04/01/1234_8510.jpg)
![Otizmli çocuklar kendilerine gelecek inşa ediyorlar](https://icdn.ensonhaber.com/crop/703x0/resimler/diger/2018/04/01/1_7867_5.jpg)