![Sürücüler Arasındaki Gizli Dil: Trafiğe Çıkan Herkesin Bilmesi Gereken Yazılı Olmayan Kurallar](https://kilalu.blog/news/2024-07-29-23:04/Sürücüler Arasındaki Gizli Dil: Trafiğe Çıkan Herkesin Bilmesi Gereken Yazılı Olmayan Kurallar.jpg)
Trafiğe yeni çıktığınızda "Bu adam şimdi bana neden korna çaldı ki, niye durduk yere selektör yaptı?" gibi sorular sormaya başlamanız çok normaldir. Çünkü o ana dek sadece trafikteki yazılı kuralları öğrendiniz, artık sıra geldi yazısız kurallara...
Bu kurallar özellikle de büyükşehirde yaşayan sürücüler tarafından sık sık uygulanır. Trafikte piştikçe yepyeni yeni kurallar öğrenilir ve bu yazısız kurallar bütününün ne kadar geniş olduğu tecrübeniz arttıkça anlaşılır. İlk başta anlamsız gelen o hareketlerin, uyarıların aslında her birinin anlamı olduğunu öğrenirsiniz. İşte o kurallar:
Çift selektörse "Napıyon birader, uyanık ol" gibi bir anlam içerir. Uzun süreli, art arda selektör yapan olursa az önce ana avrat sövmüştür, bulaşmadan yola devam edin.
Sürücüler arasındaki dayanışmanın en güzel örneklerindendir.
"Madem öyle, işte böyle" der ve güzel bir empati kurmanızı sağlar.
Bir miktar uzun basıldıysa trafik ışıklarında geç kalkmışsınızdır, uyarı anlamındadır. Uzun uzun basılırsa sinir bozucu bir hata yapmışsınızdır. Her türlü küfrü yiyebilirsiniz, ters bakışlara maruz kalırsınız. E hak ettiniz sonuçta.
Size yol verilirse başınızla teşekkür etmelisiniz.
Trafik kurallarına pek riayet ettikleri söylenemez.
Kibarca, kırmadan.
Yine aynı şekilde otoyolda hızla giderken bir anda yol tıkanıyosa arkadan yaldır yaldır gelene dörtlülerle uyarı verirsiniz.
İnat edip de frene basayım demeyin aman.
Aksi takdirde kaza ihtimali artar.
Olur da karşıdan bir araç gelirse öndeki araçla aranızdaki boşluğa girmek zorunda kalacaktır.
Bu sayede o yoldaki trafik akışı daha rahat akmaya başlar.