![Yapay Zekanın Hayal Gücünü Kısıtlamadan Sadece İnsanların Yaşadığı En Büyük Korkuları Çizmesini İstedik: Bazılarını Rüyanızda Görmüş Olabilirsiniz!](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-10:07/Yapay Zekanın Hayal Gücünü Kısıtlamadan 'Sadece İnsanların Yaşadığı En Büyük Korkuları' Çizmesini İstedik: Bazılarını Rüyanızda Görmüş Olabilirsiniz!.jpg)
Son zamanlarda yazıyla tarif ettiğimiz şeyleri görselleştiren yapay zekalar epey revaçta. Hatta bu yazılımlar oyuncağımız oldu diyebiliriz, çünkü bu yazılımlar insana özgü ifadeleri bile başarılı şekilde görselleştiriyor.
Midjourney ve Stable Diffussion adındaki yapay zeka yazılımları, DALL-E 2 gibi sınırlı sayıda kullanıcıya açılan yazılımlardan daha popüler oldu. Çünkü herkesin erişip kullanabiliyor, her şey hayal gücünüzde bitiyor.
Normalde şarkının orijinalinde söğüt ağacının taze dalı kısmıyla ifade edilen şey "uzun ömürlü duyguların yeni yeşerdiği" metaforu. Ancak görsele bakarak şarkının sözlerini düşününce, yapay zekanın tarifi zor hisleri yaşattığını söyleyebiliriz. Dileyenler Türkçe şarkı sözlerini yapay zekayla görselleştirdiğimiz içeriğin tamamına göz atabilirler:
Yapay Zekâ ile Ortaya Çıkan Bu Görsellerin Hangi Türkçe Şarkı Sözleriyle Oluşturulduğunu Bilebilir misin?
Bunun için Midjourney isimli yapay zekanın Discord botunu kullanıyoruz ve yapay zekânın hayal gücünü sınırlamamak için kendisinden sadece "metaforik anlatım" yapmasını istiyoruz. Örneğin; "klostrofobinin metaforik anlatımı" diyoruz ve hepsi bu kadar. Böylece herhangi bir insan figürü, mekanla ilişkisi gibi konular üzerine beklentiye girmiyoruz, ne anlıyorsa yorumunu ona göre resmediyor...
Sağ alt köşedeki balonlarla birlikte IT serisine de referans görüyoruz.
Yine mi balon, bi' bıkmadı Midjourney de!
Sol alt köşedeki biraz komik, kabul edelim.
Özellikle sağ alt köşedeki görselin havası oldukça isabetli diyebiliriz.
Sanıyoruz ki anlam veremediği görseller için güvercinleri ve balıkları metafor olarak seçiyor.