Gigabyte X670E Aorus Pro X’in Kutusunun İçinde
Gigabyte, inceleme örneğimizle birlikte pek bir şey göndermedi, yalnızca bir kılavuz ve bir Aorus çıkartması gönderdi. Muhtemelen tam perakende sürüm Wi-Fi antenini, SATA kablolarını ve belki de birkaç başka parçayı içerecektir.
Aorus Pro X’in Tasarımı
Resim 1 ile ilgili 3
(Resim kredisi: Gigabayt)
(Resim kredisi: Gigabayt)
(Resim kredisi: Gigabayt)
X670E Aorus Pro X, açık gri 8 katmanlı PCB’den başlayarak benzersiz bir görünüme sahiptir. Üstelik beyaz vurgulara sahip sağlam metal soğutucular da ona alıştığımız çoğunlukla siyah olan anakartlardan gerçekten farklı bir hava katıyor. Soldaki VRM soğutma bloğunda, RGB LED’lerle arkadan aydınlatılan Aorus markası (RGB’lerin olduğu tek nokta burası) ve yonga seti soğutma bloğunun üzerindeki Aorus şahini yer alıyor. Özellikle tipik anakart estetiğinden sıkılanlar için güzel görünümlü orta sınıf bir anakart.
(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)
Sol üst köşeden başlayarak, ısı borusuna bağlı büyük VRM soğutma bloklarına ve Aorus markasına daha iyi bakıyoruz. Soğutucudan parlayan RGB aydınlatma renkli ancak aşırı parlak değil. Entegre RGB’ler ve yerleşik başlıklara takılanlar üzerindeki kontrol, Gigabyte’ın Kontrol Merkezi (GCC) ve RGB bölümü aracılığıyla kontrol edilir. Soğutma bloklarının üzerinde CPU’ya güç sağlamak için iki adet 8 pinli EPS konektörü (biri gereklidir) bulunur.
Sağa doğru hareket ettiğimizde, LGA 1718 soketini geçtikten sonra karşılaştığımız bir sonraki şey, üstte ve altta kilitleme mekanizmalarına sahip dört adet güçlendirilmiş DRAM yuvasıdır. Endişelenmeyin, onlara erişebileceğiniz çok yer var. Gigabyte listeleri çok büyük bir DDR5-8000’e kadar destekler, ancak her zaman olduğu gibi, tüm CPU’lar (özellikle CPU’ların entegre bellek denetleyicileri) göreve uygun olmadığından kilometreniz değişebilir. AMD’nin tatlı noktası hâlâ DDR5-6000 ila 6400 aralığında kalıyor. Daha hızlı bellek kitlerimizin hiçbiri (DDR5-7200 ve DDR5-8000) bu kartta çalışmadı, ancak her iki kit de Bellek QVL listesine girmedi.
İlk üç (sekiz adet) 4 pinli fan başlığı DRAM yuvalarının hemen üzerindedir. Her başlık hem PWM hem de DC kontrollü cihazları destekler. Her başlıktaki çıkış 2A/24W olarak listelenmiştir ve bu çoğu kurulum için yeterli olmalıdır. Gigabyte Kontrol Merkezi veya BIOS bu başlıkları kontrol eder. Her iki yöntemle de bunları manuel olarak kontrol edebilir veya hazır ayarları kullanabilirsiniz.
Sağ köşede ilk iki (toplam dört) RGB başlığıyla karşılaşıyoruz. Bu konumda 4 pinli RGB ve 3 pinli ARGB’miz var; alt kenar boyunca iki adet 3 pinli ARGB başlığı daha vardır. Bu başlıklar üzerindeki kontrol, birkaç farklı aydınlatma modu ve hız ile yoğunluğu ayarlama olanağı sunan GCC uygulaması aracılığıyla da gerçekleştirilir.
Sağ kenardan aşağıya doğru ilerlerken küçük güç ve sıfırlama düğmelerini, 24 pinli ATX kart güç konektörünü, üç adet daha 4 pinli fan/pompa başlığını ve ön paneldeki USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) konektörünü görüyoruz. Bunlarla sağ DRAM yuvası arasında POST işlemi sırasında yanan dört Hata Ayıklama LED’i (CPU, Önyükleme, VGA, DRAM) bulunur. Bu süre içinde sistem kilitlenirse, hatanın oluştuğu alanı temsil eden LED yanık kalır ve Windows’a veya BIOS’a giremediğinizde neler olduğuna dair genel bir fikir verir.
(Resim kredisi: Gigabayt)
X670E Aorus Pro X’teki VRM’ler, 16’sı Vcore’a ayrılmış olmak üzere toplam 20 aşamadan oluşur. Güç, 8 pinli EPS konnektörlerinden Infineon denetleyiciye beslenir. Güç, 16x Uluslararası Doğrultucu TDA21472 70A MOSFET’lere doğru yola çıkıyor (ikiz/ekip halinde). Bu, bu fiyat noktasındaki en sağlam güç dağıtımı olmasa da, bizim sistemimizde gayet iyi çalıştı. Ryzen 9 7950X . VRM’ler hız aşırtma maceralarınıza engel olmayacak.
(Resim kredisi: Gigabayt)
Sol taraftan başlayarak, kartın alt kısmında tamamen açık bir ses bölümü bulunur. Buradan yukarıdaki GÇ alanına kadar olan ses ayırma hattını, sese ayrılmış dört sarı kapasitörü ve Realtek ALC897 yongasını/codec’ini görüyorsunuz. ALC1200/1220 gibi daha iyi bir ses codec bileşeninin doğrudan rakipleriyle eşleşmesini isterim.
Ortada dört adet M.2 soketi ve üç adet PCIe yuvası bulunur. İkincisinden başlayarak Aorus Pro X, her biri farklı hızda çalışan üç adet tam uzunlukta PCIe yuvasıyla birlikte gelir. Grafik kartları için birincil olan üst yuva, daha kolay çıkarılabilmesi için uzatılmış EZ-Latch’e sahip güçlendirilmiş bir yuva kullanır (arkada metal bir destek plakası bulunur). Bu yuva, şeritlerini CPU üzerinden besler ve PCIe 5.0 x16 yuvanızdır. Alttaki iki yuva yonga seti aracılığıyla bağlanır ve PCIe 3.0 x4 ve 3.0 x2’yi (sırasıyla orta ve alt yuvalar) çalıştırır.
PCIe yuvaları arasında her biri 110 mm’ye kadar modülü destekleyen dört adet M.2 yuvası bulunur. Üstteki iki soket PCIe 5.0 x4 (128 Gbps) hızlarında çalışırken alttaki ikisi PCIe 4.0 x4 (64 Gbps) hızlarına kadar çalışır. M.2 ve PCIe bağlantısının işlemciye bağlı olduğunu unutmayın. Örneğin, bir APU (8000 serisi, Phoenix 1/2) kullanıyorsanız depolama için PCIe 4.0 x4 ile sınırlandırılırsınız. PCIe yuvaları, Phoenix 1 tabanlı APU’lar için 4,0 x8 ve Phoenix 2 için 4,0 x4 ile farklı şekilde çalışır.
Sağdan devam edersek, yonga setinde bu konuma özgü HDMI bağlantı noktasını, dört SATA bağlantı noktasını (RAID 0/1/10’u destekler) ve ön paneldeki USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) başlığını görüyoruz.
Tahtanın alt kısmında birkaç açık başlık bulunur. Ek USB bağlantı noktaları, RGB başlıkları ve güç/sıfırlama düğmeleri de dahil olmak üzere her zamanki gibi bulacaksınız. Aşağıda soldan sağa tam liste bulunmaktadır.
Ön panel sesi
(2) 3 pinli ARGB başlıkları
TPM başlığı
Sistem Fanı başlığı
(2) USB 2.0 başlıkları
Ön USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps)
Sistem fanı başlığı
CMOS düğmesini ve atlama kablosunu temizle
Sistem paneli başlığı
(Resim kredisi: Gigabayt)
Aorus Pro X’imizin arka GÇ alanı, tahtayla aynı beyaz arka plana sahip olup, uyumlu bir görünüm sağlar. İlk fark edeceğiniz şeylerden biri, çok sayıda USB bağlantı noktası sayısıdır (toplamda 12). Bir adet USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) Type-C bağlantı noktası, üç adet USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) bağlantı noktası, dört adet USB 3.2 bulunmaktadır. Gen 1 (5 Gbps) bağlantı noktaları ve dört adet USB 2.0 (480 Mbps) bağlantı noktası. Bu yeterli değilse, USB öğelerinizi birleştirmeyi veya USB aygıtlarından birini satın almayı düşünün. en iyi USB hub’ları . Burada ayrıca Q-Flash+ düğmesini, Wi-Fi 7 anten bağlantılarını, 2,5 GbE bağlantı noktasını ve 3 fişli analog ses yığınını da bulacaksınız.
DAHA FAZLA: En İyi Anakartlar
DAHA FAZLA: Anakart Nasıl Seçilir
DAHA FAZLA: Tüm Anakart İçeriği