![Çürümüş Sistemi Muhteşem Bir Mizahla Anlatan Şekerpare Filmini Başka Gözle İzlettirecek Detaylar](https://kilalu.blog/news/2024-07-30-10:11/Çürümüş Sistemi Muhteşem Bir Mizahla Anlatan Şekerpare Filmini Başka Gözle İzlettirecek Detaylar.jpg)
Filme zaten bayılıyordum da bu detaylar beni iyice hayran bıraktı... ❤️
1983 yılıda çekilen filmi, muhteşem bir toplum gözlemci olan Atıf Yılmaz yönetmiştir. Senarist ise bir o kadar şahane işlere imza atmış, Şener Şen'in kadim dostu Yavuz Turgul'dur.
![1983 yılıda çekilen filmi, muhteşem bir toplum gözlemci olan Atıf Yılmaz yönetmiştir. Senarist ise bir o kadar şahane işlere imza atmış, Şener Şen'in kadim dostu Yavuz Turgul'dur.](https://img-s1.onedio.com/id-5d08cf6936b8e557458c19cb/rev-0/w-600/h-393/f-jpg/s-461d0a7f955a348b3c823ec6655515318adaa9fd.jpg)
Detaylara baktığımız zaman filmin 1900'lerin İstanbul'unu yansıttığını söylememiz mümkün.
![Detaylara baktığımız zaman filmin 1900'lerin İstanbul'unu yansıttığını söylememiz mümkün.](https://img-s1.onedio.com/id-5d08cf6089a597076722ee0f/rev-2/w-600/h-607/f-jpg/s-c6ee783ba16f1e2ac613b01d799f0a9aa4443c25.jpg)
Letafet'in işlettiği genelev olarak kullanılan ev ise Beylerbeyi'nde bulunan "Lazın Köşkü"dür. Dikkatli bakarsanız Yaprak Dökümü dahil birçok diziye de ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz bu yapının.
![Letafet'in işlettiği genelev olarak kullanılan ev ise Beylerbeyi'nde bulunan "Lazın Köşkü"dür. Dikkatli bakarsanız Yaprak Dökümü dahil birçok diziye de ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz bu yapının.](https://img-s1.onedio.com/id-5d08dc6da29e554a6ca1ba36/rev-0/w-600/h-450/f-jpg/s-cf453b763b8ec79f7810fd8248e7a70045c76d3a.jpg)
Filmde 80 dönemine ait çok ince göndermeler de mevcuttur. Örneğin Ziver'in Hurşit'e "Oğlum, bizim işimiz önce asayişi bozup sonra düzletmek değil mi?" cümlesi, dönemle ilgili söylenmiş başarılı bir özet gibidir.
![Filmde 80 dönemine ait çok ince göndermeler de mevcuttur. Örneğin Ziver'in Hurşit'e "Oğlum, bizim işimiz önce asayişi bozup sonra düzletmek değil mi?" cümlesi, dönemle ilgili söylenmiş başarılı bir özet gibidir.](https://img-s2.onedio.com/id-5d08dd922e8b64666ce58b24/rev-0/w-600/h-389/f-jpg/s-f53556405e5ba1e317a4aa87cbd4841de68710fe.jpg)
Şener Şen bu filmde role kendini o kadar çok kaptırmıştır ki, ara ara senaryoda olmayan doğaçlamalar da yapmıştır. Örneğin Hurşit'i kovaladıktan sonra kendi kafasına silah doğrultması ve "Pühhh, şansım yok ölemedim" demesi senaryoda hiç mi hiç geçmez :)
Peyker'in gayrimeşru hamileliğinin ardından Ziver'in "Ya adam kader kurbanıysa? Ya karı zorladıysa?" cümlesi günümüzde yaşanan taciz ve tecavüz davalarındaki savunmalara, geçmişten tutulan ayna gibidir adeta.
![Peyker'in gayrimeşru hamileliğinin ardından Ziver'in "Ya adam kader kurbanıysa? Ya karı zorladıysa?" cümlesi günümüzde yaşanan taciz ve tecavüz davalarındaki savunmalara, geçmişten tutulan ayna gibidir adeta.](https://img-s1.onedio.com/id-5d08d8b081a34ce66a883f70/rev-0/w-600/h-398/f-jpg/s-87d00779a723e8cbe79323262ef6933599252bb4.jpg)
Rüşvet, haraç, vergi konularını işleyen muazzam bir sistem eleştirisidir bu film aynı zamanda. Çarkın işleyişini ve ahlak olgusunun halkın gözünde güçlü bir kamufle aracı olduğunu gösterir.
![Rüşvet, haraç, vergi konularını işleyen muazzam bir sistem eleştirisidir bu film aynı zamanda. Çarkın işleyişini ve ahlak olgusunun halkın gözünde güçlü bir kamufle aracı olduğunu gösterir.](https://img-s1.onedio.com/id-5d08d760a9f1d69b492ac3db/rev-0/w-600/h-884/f-jpg/s-ce94f1ede2ab18f9b970a30a448c494a5ed8ea4b.jpg)