![Beyoğlunun Simge Mekanlarından 212 Yıllık Lebon Pastanesi de Kepenk Kapattı](https://kilalu.blog/news/2024-07-29-21:34/Beyoğlu'nun Simge Mekanlarından 212 Yıllık Lebon Pastanesi de Kepenk Kapattı.jpg)
Beyoğlu'nun simge mekanlarından Lebon Pastanesi, 212 yıllık faaliyetine ekonomik nedenler ile son verdi.
Pastane 1810 yılında Edouard Lebon tarafından kurulmuştu.
![Pastane 1810 yılında Edouard Lebon tarafından kurulmuştu.](https://img-s3.onedio.com/id-635f6956a7e07ae828418455/rev-0/w-600/h-337/f-jpg/s-e359b2add19b2685972701ebea52822c5f12d9e1.jpg)
Pastane, 1985 yılında alan Abdurrahman Cengiz ve Şakir Ekinci tarafından satın alınmıştı. Yeni kira ücretini karşılayamayan pastane 29 Ekim'de kepenk kapattı.
![](https://img-s1.onedio.com/id-635f6a92ff6640762a4eb11c/rev-0/w-600/h-337/f-jpg/s-1c8d5b368065ae1a14fd71ce4c79ad548bdb0edf.jpg)
Lebon Pastanesi'nin ortaklarından Abdurrahman Cengiz, pastanenin hikayesini şöyle anlatıyor:
'Lebon 1810 yılında Beyoğlu'nda pastanesini açıyor. 1940'lı yıllarda ilk açıldığı yer satın alınınca, Lebon da yine İstiklal Caddesi'nde farklı bir binaya taşınıyor. 1972 yıllarında ise kapanıyor. Lebon markasını alabilmek için 2 sene uğraştım. Sonunda 1985 yılında patentini aldım. 38 yıla yakın bu markayı yüksek seviyeye çıkarmaya çalıştım. İstanbullular'a ve yabancı misafirlere hizmet verdik. Benim temennim markanın devam etmesiydi ama olmadı'