![Tarihin mihenk taşı Vanda çıktı! 1 tarafı haç işareti bir tarafı ise... Turistler akın etti](https://kilalu.blog/news/2024-07-29-19:46/Tarihin mihenk taşı Van'da çıktı! 1 tarafı haç işareti bir tarafı ise... Turistler akın etti.jpg)
Yılda 8 kere gerçekleşen meteor yağmurları başladı. Doğaseverlerin merakla beklediği bu eşsiz gökyüzü olayı, Hakkari'deki Berçelan Yaylası'na gidenlere unutulmayacak anlar yaşattı.
Van ve çevre illerdeki tarihi ve doğal güzellikleri duyurmayı amaçlayan Vadi Doğa Sporları Kulübü'nün üyeleri, her hafta farklı yerlere etkinlik düzenleyerek geziyor. Bu kapsamda değişik bir etkinlik başlatan kulüp üyeleri, Hakkari Berçelan Yaylası'na kamp kurarak, Perseid meteor yağmurlarını izledi.
Neredeyse hiç ışığın olmadığı doğal ortamda meteor yağmurunu gözlemleyen ekip, gündüz ise Hakkari'nin saklı cennetlerinden Kaval Şelalesi'ni ziyaret etti.
Yaptıkları geziyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez, amaçlarının Van ve çevre illerini tanıtmak olduğunu söyledi. Bu günlerde gökyüzünde yaşanan meteor yağmurunu izlemek için yapay ışığın çok az bulunduğu Hakkari Berçelan Yaylası'nı tercih ettiklerini aktaran Demez, etkinliğe katılım sağlayan doğaseverlerin meteor yağmurunu tüm doğallığıyla izlediğini belirtti.
Etkinliğe katılan doğaseverler ise gece meteor yağmurunu izlerken, gündüz de Kaval Şelalesi'nde yüzerek etkinliğin tadını çıkardıklarını söylediler.